Packázik az egyházzal a kormány

Néhány gondolat a Dunamelléki Református Egyházkerület budapesti közgyűlésén elhangzott püspöki jelentésből.

Az egyház mind erőteljesebben érzi a kormányzattal való tárgyalásain, az álprotokollokon a packázást, amelyek afelé haladnak, hogy az állami egyházfinanszírozás mértéke egyre jobban csökken - mondta Bogárdi Szabó István püspök csütörtökön a Dunamelléki Református Egyházkerület budapesti közgyűlésén.

A református püspök közölte: a jövő évi költségvetés előreláthatóan az ez évi és tavalyi „kevesebbnél is kevesebb lesz", ami minden intézményüket érinti. Az egyház anyagi helyzetét illetően „a nincsről alig lehet valamit mondani", nekünk „nem adatott meg könnyű korban élnünk" - fogalmazott.

Arról is beszélt, hogy a jövő évi megszorítások a beruházásaikat is érintik, ezenkívül a missziói munkától kezdve a motorizációig mindenre kiterjedően hatással lesznek. „A szükség dacára is meg kell találni a megfelelő forrásokat", jó példa erre több egyházközség, amelyek különböző pályázatokon nyertek pénzt. A tenderek megvalósításához szükséges megkötendő szerződésekben azonban a pályázók „igen sok huncut dolgot fognak találni" - vélekedett.


Bogárdi Szabó István szerint, előbb-utóbb elő kell venni a földbirtokrendezés kérdését az egyházfinanszírozás területén, mert „nem volt tisztességes kárpótlás". A rendszerváltás után közvetlenül ugyan a kártérítés „tisztességes volt", de az a baj, hogy ezt a folyamatot nem vitték végig - mutatott rá.

Ahhoz, hogy az egyház közérdekű feladatait elvégezhesse, ezt a kérdést újra fel kell vetni, és rendezni kell az 1948 előtt egyházi tulajdonban volt földbirtokok utáni kárpótlás módját - tette hozzá.

A püspök jelentésében beszélt még arról, hogy a mai törvények „gettóba kívánják zárni" az egyházakat, erre példaként hozta fel az Európai Bíróság döntését, mely szerint Olaszországban az iskolákban nem lehet kirakni a falra a feszületet. Ugyanilyen típusúnak nevezte a magyar Országgyűlésnek azt az indítványát, hogy ne lehessen a népszámlálások alkalmával a vallási hovatartozásra rákérdezni.

Rosszallóan említette meg Bogárdi Szabó István azt is, hogy a politikai elit nem akarja módosítani a vallásgyakorlásról szóló törvényt, pedig az egyházalapítást szerinte komoly követelményekhez kellene kötni. Ezt bizonyítják a „botrányok a bizniszegyházak körül", amelyek felfedése után viszont az állam „a tisztességeseken is üt" egyet.

 

Forrás: MTI