2009. július 28., kedd - Szerkesztő Nyomtat Elküld Olvasási nézet

Na Tessék!

- véres kaland az akadálypályán az empátia jegyében

A Tessék ( tessék, mert ez a legsűrűbben elhangzó szó a siketmisszió környékén) akadálypálya több sérültekkel foglalkozó misszió közreműködésének köszönhetően volt jelen a Csillagponton. Céljuk megismertetni az ismeretlent, bevezetni a hétköznapi embert egy különleges ember szerepébe: egy egészségeset a sérültekébe.
Évek óta terveztem már kipróbálni magam ilyen kihívásban, ezért kaptunk is az alkalmon Lilivel, és beültünk abba a bizonyos székbe.

Már a szék összecsukása sem jelent kis problémát. A régebbi fajták se nem csukódnak könnyen, és nem is kicsire, egy Suzuki Swiftbe már nem tudom be lehet-e tuszkolni.

Aztán az első akadály: felkapaszkodni egy rámpán egy kisbusz hátuljába. A felfelé útnál elsősorban a lendület és a két kéz együttes munkája volt a lényeg, ez persze első neki fogásra nem működött, ezért esélyes volt a hátraborulás. Azért ezt az akadályt még sikerült venni. Következő feladat volt megfordulni a kisbusz belsejében. Nos, még ez nem megerőltető, csupán munkás dolog, mert a pici helyen jó sok előre-hátra manőverezésre volt szükség.

Aztán lefelé ugyanazon a rámpán. Andris a segítőnk elárulta, hogy ha a kerekesszékesek nagy részéhez hasonlóan nem tudnánk használni a hátizmainkat, akkor így lefelé jövet a felsőtestünk előre bukna és elkerülhetetlen a felborulás. A tolókocsis emberek ezért az ilyeneken háttal közlekednek. Milyen furcsa: egészséges ember kerüli, hogy a hátába kerüljenek, hátra haladjon úgy, hogy nem lát, kerüli még gépkocsival is a tolatást. Nos, itt nincsen választás. Vagy háttal az ismeretlenbe, vagy pofával előre...a földre.

Ezután következett néhány kanyarodás után egy libikóka. Andris itt is elárulta, hogy bár mi elég óvatossággal mentünk neki az akadálynak, ha nagyobb lendülettel hajtunk neki egy ilyennek szintén nagyon nagy a borulás esélye. Majd egy kis könnyed szlalom, és néhány alattomos bukkanó után egy lejtő. Nem volt meredek dőlésszöge a rámpának, mégis éreztük, hogy a legnagyobb fékezés mellett is csúszik tovább a kocsi, szinte még a keskeny rámpa közepén el kellett kezdeni fordulni is, hogy az ember ne kössön ki lenn a porban. Természetesen erre a lejtőre is igaz az a fentebb leírt igazság, hogy ezt a gyakorlottak háttal teszik meg. Óvatosan odafigyelve hajtottunk, mégsem tudtuk elkerülni a sérülést:  Lili tenyerén a lejtőn való fékezés után elég kevés bőr maradt.
Erre még a segítő sem számított, nem volt náluk sebtapasz, ezért megszakítva rejtelmes utunkat a fogyatékkal élők életkörülményeinek feltérképezésére elsősegélyért mentünk. Szerencsére nem volt messze tőlünk a Johannita segítő szolgálat sátra, ahol gyorsan ellátták a sérülést.

Azért nem teljesen adtuk fel a dolgot - bár Lili elbátortalanodott az első mozgáskorlátozott kalandjától - elvégre szó szerint a bőrét vitte vásárra -, azért én még vállalkoztam a szembekötősdire. Kaptam egy szép szemfedőt, a kezembe egy fehér botot, és nosza, rajta!

Nos, ugyan eljutottam A-ból B-be, ugyanakkor 4 egész perc alatt sikerült megtennem egy pár másodperces utat, néhány lépcsőfokkal. Érdekes felfedezésem volt még, hogy folyton jobbra húztam, a segítőmnek többször kellett vissza szólongatnia engem a porból a betonra. Az út végén várt egy szék, amibe kapásból beleakasztottam a botot. Kisebb verdesés és kikavarodás után, már kézzel is megtaláltam a támlát, és leültem. Levették a szememet eltakaró eszközt. Ott ült velem szemben egy látássérült srác, akivel a Braille írásról beszélgethettem, és aki az orrom előtt gépelt egy Braille könyvet. Azt mondta körülbelül egy év szükségeltetik ahhoz, hogy ezen az írógépen megtanuljon valaki írni.

Kalandunk során sok olyan nehézségbe ütköztünk, ami számunkra választható, félretehető volt, mégis bosszantó. Sok embernek mindez nem választható opció. Mint a hátrafelé haladó gurulás sem választható. Sok embernek nincsen esélye lepasszolni ezt a témát, levenni a szemfedőt, felállni a lábára, vagy egyáltalán igénybe venni valaki segítségét. Nem nekünk az egészségeseknek kell bátorság ahhoz, hogy a cipőjükbe lépjünk, hanem nekik kell igazán, hogy ne csüggedjenek el, minden apró olyan ügynél, amilyenekből most mi is kaptunk kóstolót.
Félelmetes naggyá tud válni egy bukkanó, lépcsőfok, egy meredély. Ezek ellen felvenni a kesztyűt, minden bukkanónak belátással nekimenni, nem beleunva, nem megfélemledve. Ez alighanem bátorság.

 

Pete Violetta

 

Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél

Látogatók ma: 13, összesen: 403555

  • 2024. május 18., szombat

    Balog Zoltán dunamelléki püspök ünnepi gondolatai
  • 2024. május 17., péntek

    Isten azért küldte el Fiát – az Úr Jézust –, „hogy a törvény alatt levőket megváltsa”, hogy Isten örökbefogadott gyermekeiként szabadon élhessenek. Pü...
  • 2024. május 17., péntek

    Országos református imalánc indul pünkösd után gyülekezeteink és egyházunk lelki megújulásáért.
  • 2024. május 16., csütörtök

    Mi a konfirmáció ma? Avítt hagyomány, beavatási szertartás vagy ajtónyitás a fiataloknak nemcsak a gyülekezet, hanem Jézus felé is? Erdélyi gyülekezet...
  • 2024. május 15., szerda

    Munkatársunk, Parti Judit a Média a Családért díj április jelöltje portálunkon megjelent Sosincs késő az igenhez című írásával.
  • 2024. május 15., szerda

    Az Apakulcs 2022 és 2023 után 2024-ben is meghirdeti az Apa ezerrel! pályázatot.
  • 2024. május 14., kedd

    A 2024. pünkösdi száma a Szentlélek mai munkájáról tudósít.
  • 2024. május 14., kedd

    Az Intézményi lelkipásztori állás 2024. augusztus 1-től töltendő be a budapesti teológián.
  • 2024. május 13., hétfő

    Sárbogárdon egykori lelkészük századik születésnapjáról emlékeznek meg május 25-én. Az ünnepre készülve Szabó Miklós és Jákob Mihály segítségével idéz...
  • 2024. május 13., hétfő

    Elhelyezték az Építőipari Nívódíj tábláját a budapesti Ráday Ház falán.