Magány, család és egyéb bajok?

Magány, családi konfliktusok, munkanélküliség, betegség, alkoholizmus – ezek a leggyakoribb gondok, ami miatt tárcsázzák a telefonos lelki elsősegély szolgálatot a segítségkérők. Van olyan hívó is, aki nem szól, csak sír percekig.

Egy átlagos hívás húsz percig tart, de előfordul, hogy akár másfél órán keresztül beszélgetünk a hívó féllel – mondja a református telefonos lelkigondozó szolgálat vezetője. Révész Anikó elárulta azt is, hogy vannak notórius, visszatérő telefonálók, akik hosszú ideig forognak problémáik körül, és úgy tűnik, semmilyen tanács nem hat és nem hoz pozitív változást az életükben.  Azt azonban soha nem tudják pontosan az önkéntes lelkigondozók, hogy valójában mit jelent a vonal túlsó végén ülőnek, hogy meghallgatták. Lehet, hogy éppen az életet.

Az emberek problémáiról szólva Révész Anikó úgy fogalmazott, hogy Magyarországon mások a gondok, mint a kárpátaljai magyarok körében. A közelmúltban indult Kárpátaljai Lelki Elsősegély Telefonszolgálathoz általában az itthonitól eltérő jellegű hívások futnak be. Ukrajnában hatalmas trauma a háború és velejárói, a szegénység, a munkanélküliség és az alkoholizmus. Nagyon sokan az alkoholban lelik meg életük értelmét, vagy úgy érzik, másként nem tudják túlélni, feldolgozni a nehéz mindennapokat. De vannak eltérő vélemények is.
– Egy idős bácsi éppen azt ecsetelte nekem Kárpátalján, hogy a városi emberek is kapnak parcellákat olcsón, így bárki termelhet, ültethet a kertjében, de vannak olyanok, akik inkább csak fekszenek az ágyon és telefonálgatnak.

Kárpátalján éppen a kelet-ukrajnai háborús helyzet miatt vetődött fel a telefonos lelkigondozói szolgálat létrehozása, hiszen nagy bajba jutnak a családok, a férfiak elmennek, nincs munka, felszöktek az árak, a számlák pedig kérlelhetetlenül jönnek. Itthon összesen ötszáz önkéntes fogadja a segélykérő hívásokat tizennyolc szolgálatnál. Erdély és Kárpátalja bekapcsolása után a felvidéki szolgálat létrehozásával a határon túli magyarság a Kárpát-medence további régiójában kap krízishelyzetben anyanyelvén segítséget. A Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége kétéves képzésén tizenketten végeztek, ők alapították meg a közelmúltban a beregszászi telefonos lelki elsősegélyt.  Most újabb önkéntes csapatot gyűjtenek, őket már helyben képzik majd ki. Révész Anikó örömmel újságolta, hogy imaszolgálat is áll a telefonos lelkigondozók mögött, akik kéthetente imádkoznak az önkéntesekért. Az önkéntesek minősítővizsga-bizonyítványt kapnak, enélkül senki nem dolgozhat. Hiába képzett mentálhigiénés szakember vagy lelkipásztor valaki, ha telefonos lelkigondozó szeretne lenni, akkor el kell végeznie a speciális telefonos lelkigondozói képzést.

A református telefonos lelkigondozói szolgálatnak jelenleg 25 önkéntese van, és 11-en járnak képzésre.
– Szükség is van ennyi emberre, hiszen szeretnénk még jobban kiterjeszteni a szolgálatot. Van fluktuáció is, hiszen az évek során az önkénteseink elfáradnak, néha szünetet kérnek valami miatt, és akkor őket helyettesíteni kell. A napi 12 óra ügyelethez nagyjából 30 fős stáb szükséges. Ezen kívül az országban egyedülálló módon mi végzünk csak skype-os lelkigondozást. Ezt főleg a harmincas-negyvenes korosztály veszi igénybe, és az is érdekes, hogy ők nem krízishelyzetekben, hanem inkább hitbéli és filozófiai kérdésekben kérnek segítséget. Akár skype-on, akár telefonon hívnak minket, délután 5 óra és hajnal 1 óra között vagyunk elérhetők.

Révész Anikó szerint minden lehetséges módon hírverést kell csinálni a telefonos lelkigondozói szolgálatról, hiszen sok ember most is a tévés jósdákat hívja.
– Sokan közülük csak azt szeretnék, ha valaki meghallgatná őket, jó lenne tudniuk, hogy létezik a mi szolgálatunk, ahol valódi segítséget kaphatnak, és nem jutnak csalók karmai közé. Sok ember azonban hiszékeny, és a jövőt akarja tudni. Pedig mi egyfajta diszpécserszerepet is betöltünk. A rászorulókat el tudjuk kalauzolni a megfelelő szakemberekhez, ahol személyes találkozásra is lehetőség van. A Kálvin téren található Gyökössy Intézetben lelkigondozók várják a beszélgetésre, segítségre vágyókat.

A Református Telefonos Lelkigondozás: + 36 1 201-0011

A Református Internetes Lelkigondozás hívható Skype-on, ID: lelkigondozas1

A lelki elsősegély vonal: 116-123 (csak ezt a 6 számot kell tárcsázni!)

Hívható a nap 24 órájában, az ország egész területéről ingyenesen, mobil- és vezetékes telefonról egyaránt.