Hangzó Konzort hangversenye: Reneszánsz kaleidoszkóp

Zenekedvelő környékbeliek és turisták térnek vissza minden nyáron Sukoróra, hogy a templom hűvösében meghallgassák a zeneirodalom legszebb műveit.

Hangzó Konzort hangversenye: Reneszánsz kaleidoszkóp

15. Tielman Susato: Ronde III és IV
16. Michael Praetorius: La Bourrée
17. Pierre Phalése: Allemande és Saltarello

A 2020-ban alakult Hangzó Konzort létrejöttét a Kőszegen megrendezett Hangzó Város Nyári Akadémia inspirálta, ezért választottuk magunknak ezt a nevet. Az Akadémia keretein belül kezdtünk el dolgozni a magyar régizene-játék meghatározó alakjával, Bali Jánossal, akit mentorunknak tekintünk. Együttesünk célja, hogy közelebb hozza a reneszánsz zenét, különösen a polifón szakrális zenét a magyar közönséghez. 2021-ben debütált első nagyobb projectünk, a De Profundis Társulat színészeivel közösen létrehozott Nagyvárosi Ikonok című előadás, amely a reneszánsz egyházi zenét és mozgásszínházat ötvözte egymással. Előadásunk több helyszínre is eljutott: többek között látható volt az Ars Sacra Fesztiválon, Budapesten az RS9 Színházban és Kolozsváron a Tranzit Házban.

Együttesünk alapja egy reneszánsz furulya-konzort, amelyben a furulya különböző méretekben, a basszustól a szoprán hangszerekig jelenik meg. Miklós Gabriella személyében egy viola da gamba-játékos is csatlakozott hozzánk, így a reneszánsz hangszerek közül egy vonós instrumentumot is bemutathatunk koncertjeink közönségének. Furulyáinkat Pásztor Endre, a viola da gambát Koós Viktor készítette.

Az együttes tagjai:

Erdei Máté
Hofbauer Virág
Miklós Gabriella
Sánta Zsófia
Skrionya Réka

Együttesünk idén új programot állított össze, amely a Reneszánsz Kaleidoszkóp címet kapta. A műsor a reneszánsz zene minél több arcát igyekszik bemutatni, népszerűsítve ezt az itthon még kevéssé játszott repertoárt. A kaleidoszkóp kifejezés használatát nemcsak a szimmetrián és tükrözésen alapuló tárgy metaforája indokolta: a szó a görög kalosz, eidosz és szkopeó szavakból ered, amelyek jelentése „a szép formák megfigyelése”. Műsorunkat négy nagyobb blokkra tagoltuk, különböző tematikák szerint – a blokkon belüli darabokat megszakítás nélkül adjuk elő. Először az egyházi zene repertoárjából válogatunk; ezután olasz és francia madrigálok és chansonok következnek, amelyekkel szeretnénk megmutatni, hogy egy-egy korabeli dallam hogyan vált népszerűvé, majd hogyan születtek meg változatai. A harmadik blokk a reneszánsz Anglia egyedi zenéjébe enged betekintést. Koncertünket egy táncblokk zárja, amelyben több tánctípust sorakoztattunk fel.