„Olyan szenvedést vállalni, amin lehetne változtatni, nem erény."
Pál Ferenc
Egy csodás nap krónikája
Játszótértől a siklóig, villamostól az imádságig - beszámoló egy vidéki bábcsapat budapesti látogatásáról.
Lovas Józsefné Lili nénivel, az Erdélyi Gyülekezet főgondnokával majd két évtizede ismertük meg egymást. Mindketten óvónéniként kezdtük szolgálatunkat a Budai Református Egyházközségben és a barátságnál is méyebb szeretetkapcsolat alakult ki közöttünk.
A sok közös munka, a kicsikkel együtt töltött idő, a beszélgetések egészen messzire vezettek. A ceglédi tanyavilágba, ami igen terjedelmes, a dűlőkben elszórtan vannak a házak, sokan járnak busszal iskolába de még többen gyalogolnak hosszú-hosszú kilométereket. Az itt élő gyerekeknek szinte semmijük nincs, a mélyszegénység olyan fokán élnek, amiből kitörni szinte lehetetlen.
De évek alatt az óvodában, majd az iskolában is sikerült meghonosítani a bábjátékot. A 2013-as év meghozta gyümölcsét és a sok-sok segítség, akarat, kitartás, hit egészen a második helyig és a különdíjig röptette a tízfős csapatot. A bábokat Lili néni készítette, a darabot Urbán Gyula csiszolta, a szakkört Czeróczkiné Medgyes Marinetta tanárnő vezette, a támogatást Benedekné Angéla iskolaigazgató adta, anyagiakkal a Budai Gyülekezet járult hozzá a sikerhez.
A gyerekek szereplésekor az igazgatónő elsírta magát: "Eddig még semmiért sem törték magukat ennyire, és nem lelkesedtek így."A sok munka áldást hozott és egy közösen eltöltött budapesti napot május végén. Már az első percben összehangolódtunk és engem is elkapott az ő lelkesedésük forgószele. Más szemmel láttam ezt a mi zajos, rohanó városunkat és a velünk találkozó előítéletes embereket is mosolyra, beszélgetésre késztette a gyerekek lelkesedése, ragyogó szeme, nevetése.
A nap maga volt a tömény élmény, a szeretet, a vidámság, a csoda. Pedig csak játszótéren, kishajón, villamoson, siklón voltunk. De én is úgy éreztem, mindent beragyogott a gyerekek öröme, álmélkodása. Bár láttunk őrségváltást, lábuk előtt hevert a város, sikert sikerre halmoztak a bábelőadással, több mint száz gyermek tapsolt nekik az Iskola utcai óvodában és a Batthyány Lajos Általános Iskolában, de a mozgólépcsővel semmi nem vetekedhetett. De egyvalami mégis: ebéd előtt elmondtam, mi imádkozni szoktunk a gyerekekkel, akarják-e megpróbálni ők is. Mint mindenre, erre is lelkesen igent mondtak. Amikor elhangzott az étkezés előtti imádság, olyan csend lett, hogy vágni lehetett volna. S mikor kiderült, mit jelent az áldás, akkor fény gyúlt a szemekben és újra imádkoztunk, most már összetett kézzel és valami meg nem fogható áhítattal.
Köszönet mindenkinek, hogy a mélynél is mélyebb szegénységből érkező gyerekek egy életre szóló élményt szerezhettek.
Fördős Kata
A szerző a Budai Református Gyülekezet missziói gondnoka