„Olyan szenvedést vállalni, amin lehetne változtatni, nem erény."
Pál Ferenc
Emberhez méltóan
A férfinak leégett a Majosháza közelében lévő tanyája, utcára került. Egy idős asszony befogadta, de később Sándor egészségi állapota annyira megromlott, hogy kórházba kellett vinni. Mit lehet tenni, hogy a szegény, beteg, magányos, kiszolgáltatott emberek méltósággal távozhassanak a földi létből?
Emberhez méltóanSándor története csak egy a sok közül. A Református Dunamenti Kistérségi Diakónia Egyesület (továbbiakban diakónia) munkatársai felkarolták őt, a kórházban rendszeresen látogatták, a férfi hitében is megerősödött. Bár nem volt családja, mégis emberhez méltó körülmények között távozott, a temetéséről is a diakónia gondoskodott. Az is előfordul, hogy valakinek vannak hozzátartozói, mégsem tud beilleszkedni a normális családi életbe, vagy nem tartják a kapcsolatot. Egy romos házban élt egyedül Majosházán László, akinek önkéntesek tartották rendben a lakását, ebédet vittek neki és rendszeresen mosták a járásképtelen férfi ruháit – meséli az egyesület tevékenységének egy szeletét Kontha Benőné, a diakónia elnöke.
EgyenragúanA súlyos betegek gyakran elmagányosodva, kiszolgáltatva, emberi méltóságuktól megfosztva fejezik be életüket különböző kórházi osztályokon, ahol nem nagyon tudnak velük mit kezdeni az egészségügyi dolgozók. Magyarországon 21 évvel ezelőtt a Polcz Alaine pszichológus, tanatológus (halál- és gyászkutató) által vezetett Magyar Hospice Alapítvány megalakulásával jelent meg a hospice szemléletű ellátás. A hospice szolgálat mindenki számára térítésmentes, hiszen az emberhez méltó halál minden ember alapvető joga. A hospice gondozás a beteg méltóságát mindvégig tiszteletben tartja. Ez a magatartás megkívánja a beteggel szembeni őszinteséget, hogy betegsége során egyenrangúan kezeljék, állapotáról mindenkor tapintatosan tájékoztassák a realitást képviselve, de a reményt soha fel nem adva. A beteg bevonása a hospice szemléletű ellátásba elengedhetetlen. Ismernie kell állapotát, tünetei eredetét, a kezelési módszereket, a várható hatást és a mellékhatásokat. A hospice tiszteletben tartja minden beteg vallási meggyőződését és lehetővé teszi a vallásgyakorlást, bármely felekezet híve is – olvasható a Magyar Hospice Alapítvány honlapján.
A vidéki ember otthon akar meghalni
A ráckevei kistérségben számos ember él szegénységben, betegen, sokan család és lakás nélkül. Ez indította arra a diakónia munkatársait, hogy az otthoni hospice ellátás után menedékház építésébe kezdjenek, ami magasabb ellátási formát tesz lehetővé.
– Évek alatt számos tapasztalatot szereztünk a hátrányos helyzetű, beteg emberek életéről. Az önálló hospice ház segíthetne abban, hogy a betegek méltó körülmények között távozzanak a földi életből. Majosháza térségében nincsenek kórházak, a legközelebbi Budapesten található, ami legalább 30 kilométer. Térségünkben száznegyvenezer ember él. Egy vidéki embernek, akinek idegen a városi környezet zaja, szaga, életidegen egy kórházban meghalni – mondja Kontha Benőné.
Tavaly a ráckevei kistérségben 81 betegnél teljesítettünk otthoni hospice ellátást, 3030 vizitet végeztünk, évente nagyjából 60-70 beteget látunk el, de az igény jóval nagyobb lenne. Az ingyenes hospice ellátást tizennégy szakképzett egészségügyi dolgozó, (ápoló, onkológus, pszichológus, mentálhigiénés szakember) végzi. A húsz főt számláló diakóniai egyesületnek önkéntes segítői is vannak, főként református gyülekezeti tagok.
– A megalakulásunktól kezdve célunk a családok segítése abban, hogy merjék vállalni betegeik otthonápolását a tőlünk kapott ápolási eszközök segítségével és szakmai tanácsadásunkkal. De nem csak a betegség jelent nagy terhet a betegnek és a családnak egyaránt, hanem a munkanélküliség és szegénység is. Azok a családok, amelyek vállalják súlyos beteg hozzátartozójuk otthoni ellátását, nem csak anyagilag, hanem fizikailag is nehéz helyzetben vannak és lássuk be, a családok is sokszor megfáradnak a betegápolásban, a munka és gyerekek mellett nem tudják megoldani a betegek folyamatos gondozását.
Az egészségügyi rendszer nehezen tud megbirkózni a már nem gyógyítható, de hosszú ideig szenvedő emberek ellátásával. A Pest megyei Majosházán ezért is szeretnék, ha minél előbb megépülhetne a hospice ház, amely 15 beteg fogadására lenne alkalmas és 15-20 ember foglalkoztatását is lehetővé tenné. A telek már megvan, a meglévő pénz az alap megépítésére, a villany, a víz és a gáz bekötésére elegendő.
– Terveinkben szerepel téglajegy kibocsátása, melynek segítségével támogatókat szeretnék megnyerni a ráckevei kistérség 20 településén. Holland testvérgyülekezetünktől adományokat is kaptunk és figyeljük a pályázatokat is – tette hozzá az egyesület elnöke.
A hospice ház ünnepélyes alapkőletétele október 27-én, szombaton 11 órakor istentisztelettel kezdődik. Igét hirdet: Szabó István dunamelléki református püspök. A rendezvény fővédnöke: Bekk Mária, az országgyűlés elnökének, Kövér Lászlónak a felesége.
Fekete Zsuzsa