Emléktábla őrzi Ballagi Mór nevét

A kétszáz éve született Ballagi Mór emlékére avattak táblát Budapesten december 10-én. A nyelvész-teológus 1880-ban építette a Kinizsi utca 37-es számú házát, ahol egészen haláláig élt. A húszlakásos társasház falán elhelyezett emléktáblát Zsengellér József, a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karának dékánja és Ballagi Farkas leplezte le.

Ballagi Mór Bloch Móricként látta meg a napvilágot tizenöt gyermekes zsidó családban 1815-ben a Zemplén megyei Inócon. Teológus, nyelvész, királyi tanácsos, a pesti református teológiai akadémia tanára, a Dunamelléki Református Egyházkerület és a pesti egyházmegye tanácsbírája, Budapesten refomátus presbiter, Budapest főváros bizottsági tagja, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja és országgyűlési képviselő is volt.


Ballagi Mór áttérése a református hitre a magyar reformátusság nagy nyereségévé vált, számára pedig a szakmai tudományos munkásság kiteljesedésére és hitbeli meggyőződésének tiszta megfogalmazására adott teret – mondta köszöntő beszédében a Károli-egyetem hittudományi karának dékánja. Zsengellér József a teológus-nyelvész életútját ismertetve hangsúlyozta, hogy Ballagi Mór teológiai-tudományos érdeklődésének kétfelé ágazik: egyrészt a bibliai nyelvek, illetve a Biblia és annak elemzése állt kutatásai fókuszában, ahogyan mutatja azt bevezetéstani és héber nyelvtani könyve is, másrészt pedig a rendszeres teológia racionalista vonala, melynek magyarországi élharcosává lett, melyről szintén több könyv és írás tanúskodik.

 

Nem teológiai tudományossága a nyelvészet terén teljesedett ki, cikkei mellett magyar értelmező szótára, német–magyar szótára, majd' egy évszázadon keresztül használt és több kiadást megért művei voltak. Közegyházi tevékenysége is szorosan a tudományos igényességhez kapcsolódott, hiszen a Protestáns Szemle című folyóirat, valamint a Protestáns Egyházi Iskolai Lap főszerkesztése, irányvonalának meghatározása is nevéhez fűződik. Ugyanakkor tettrekészségét a közösségért mutatja presbiteri, megyei és kerületi tanácsbírói tevékenysége is" – tette hozzá.

Az avatási ünnepségen beszédet mondott Ballagi Mór dédunokája. Ballagi Farkas orvos, érsebész, aki úgy fogalmazott: „Ezen a helyen korábban grund volt, ide építette dédapám a házat 1880-ban. Ő maga is itt élt a ház első emeletén, itt is halt meg, innen vitték a Kerepesi úti temetőbe. Kegyelmi ajándéknak tekintem, hogy Ballagi Mór dédunokája vagyok és itt lehetek emléktáblájának az avatásán. Emlékére a kertünkből való babérkoszorút hoztam, arra emlékezve, hogy dédapám is babérkoszorút kapott diákjaitól, amikor nyugdíjba ment."

 

Ballagi Farkas köszönetet mondott az emléktábláért a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karának, valamint Ferencváros önkormányzatának és Bácskai János polgármesternek.

A tábla Békési Sándor teológiai tanár, grafikus tervei alapján készült.

Fekete Zsuzsa
Fotó: Füle Tamás