Lelkészfeleségként

Vannak nők, akik arról ábrándoznak, egyszer ők ülhetnek valamelyik templom lelkészfeleségeknek elkülönített padsorában, mások jó előre kijelentik: soha nem mennének hozzá lelkészhez. Egy lelkipásztor élete sok áldozatot és komoly elköteleződést kíván, a magánélet és a munka folytonos összemosódásával jár, és sokakat terhel az is, hogy mindennapjaik a kirakatban zajlanak. Lelkészfeleségeknek indítottak blogot nemrégiben, ahol az érintettek őszintén megoszthatják egymással tapasztalataikat.

Ha nincs kivel megbeszélni
Mikor csukhatjuk magunkra a parókia ajtaját? Hogyan lehetnék elég jó anya, feleség és háziasszony? Van-e jogom csak úgy lógatni a lábam? Kihez fordulhatnék, ha ellaposodott a hitéletem? Kinek mondhatom el a titkaim? - Csak néhány azok közül a kérdések közül, amelyek gyakran duplán megterhelik a lelkészfeleségeket, hiszen vívódásaikat a hitelesség dilemmája is bonyolítja. A lelkipásztorok feleségeinek indítottak blogot nemrégiben Lelkészfeleségként címmel, amely épp a kibeszéletlen és sokuk számára feloldhatatlannak tűnő belső konfliktusok feltárására ad lehetőséget.
Hogy melyek ezek, azzal akkor szembesült igazán, amikor ő maga is duplán érintett lett mint lelkészfeleség és lelkipásztor - árulta el érdeklődésünkre a blog egyik szerkesztője, Szőke Etelka.
- A zsinaton már többször felvetődött, hogy orvosolni kellene a lelkészcsaládok problémáit, valamint foglalkozni kellene a lelkészek magánéletével is. A blog alulról jövő kezdeményezés, ami azért segíthet, mert felületén a lelkészfeleségek névtelenül leírhatják, ami a szívüket nyomja, megértésre találhatnak és olvashatják hasonló helyzetben lévők véleményét is. A gyülekezetben nem lehet mindent megosztani, van egy merev határ; a korábbi életterüktől akár nagyon messzire elkerülő nők pedig nem biztos, hogy tudják tartani a kapcsolatot régi barátnőikkel. A blogon bárki felvethet témákat, bekapcsolódhat a fórumbeszélgetésbe, így a házassága kicsit védve van a feszültségtől, mert nem oda viszi be azt.

Minél előbb, annál jobb
A lelkipásztor férjeknek sincs könnyű dolga, csakhogy nekik általában letisztultabb a helyzetük, hiszen többnyire a szolgálat mellett fennmaradó időt töltik a családjukkal - fejtette ki Szőke Etelka, aki családterapeutaként több lelkészcsalád életébe is bepillantást nyert.
- Nem egyértelmű, hogy a lelkészfeleségektől mit vár a gyülekezet, illetve, hogy ők mit várhatnak el a férjüktől. Kérdéses az is, megengedhetik-e maguknak, hogy legyen hobbijuk. A nők sokkal több dilemmával küzdenek, és arról, hogy mit jelent a valóságban szolgálni és lelkészfeleségnek lenni, nincs reális képük egyetemistaként, a teológián ugyanis nem készítik fel rá őket. Az idea pár év alatt felmorzsolódik és csak a csalódás marad. Amikor már bajban van a lelkész vagy a házastársa, akkor gyakran nem mozdulnak a problémakezelés irányába, mert az számukra hitbeli kudarc. Szembe kellene nézniük azzal, hogy sok minden nem jó, de mivel halogatják, egyszer csak robban a felgyülemlett feszültség, és egy reggel a házaspár egyik tagja arra ébred, hogy a másik már nincs ott.

Az intimitás ereje
A teológiai oktatás kereteiben nincs lehetőség az önismeret elsajátítására, arra, hogy a lelkészek reflektáljanak saját működésükre, kötődési mintáikra, tudják azt kezelni, valamint tudatosan formálni saját intim kapcsolataikat - állítja a szakember. A fel nem ismert vagy kezeletlen sérülések - mint amilyen az apával és anyával való kiegyensúlyozatlan kapcsolat és ennek kivetülése a világra - a házasságot is alakítják.
- Mivel a gyülekezeti élet rendszere bedarál mindent, nagyon fontos többek között a szexualitás megélésének kérdése is. Ha itt problémák vannak - a házaspár nem alakítja ki tudatosan a mennyiséget és a hogyant -, akkor ezzel is foglalkozni kell. Szomorúan hallom a terápiára érkező pároktól, hogy négy-hat éve nem élnek házaséletet. Ez azt jelenti, hogy ennyi éven át kiesett a kapcsolatukból az intimitás, ami mindkettejüket feltöltené, és akkor a terheiket is könnyebben cipelhetnék.

A mi esténk
Egy lelkészfeleség lelki egyensúlyához az is hozzájárul, ha ad magára - teszi hozzá a lelkipásztor.
- Nem mindegy, hogy néz ki! Legyen kívánatos, merjen öltözködni, persze, tartson be egy ízléses határt, hogy az emberek ne vegyék a szájukra, de azért merje csábítani a férjét. Fontos, hogy a házaspár rendszeresen különítsen el magának néhány órát. Mondjuk, minden második szombat délután és este legyenek kettesben, szervezzék meg, hogy a gyerekekre ez alatt vigyázzon valaki.

Hol találnak segítséget?
Akármilyen megoldási lehetőséget talál is a lelkészfeleség, fontos, hogy önszántából tegye - hangsúlyozza a szakember.
- Lényeges, hogy úgy alakítson ki önmagával harmonikus viszont minden lelkészfeleség, hogy jól érezze magát, bármit tesz, vagyis megtalálja a saját női hangját. Ha mindez szintén mint feladat vagy megfelelési kényszer jelentkezik, nem fog igazán változni a helyzet. Ez belső munka, amihez segítség kell. A végeredmény pedig olyan új szokások kialakítása, amelyek örömöt adnak és feltöltik őt.
A folyamat elindításában, vagyis abban, hogy a lelkészfeleségek magukra találjanak, sokat segíthet egy lelkigondozó - valaki, aki az egyház kötelékébe tartozik. A lelkésznők és lelkészfeleségek a dunamelléki lelkészek lelkigondozójához, Baki Ilonához fordulhatnak, valamint a Református Missziói Központ Házasság- és Családsegítő Szolgálatának munkatársaihoz - köztük Szőke Etelkához. Ha valaki vidéken él vagy egyházi berkeken kívül keresne terápiás segítséget, ám nem tudja finanszírozni azt, Szőke Etelka szerint sokat segíthet, ha egy kis körben összefog a szomszédos települések lelkészfeleségeivel.
- Ha csak időnként beszélgetnek a nehézségeikről, és támogatják egymást, az is sokat segíthet nekik abban, hogy a bennük felgyülemlett feszültség ne zúduljon a családjukra - magyarázta.
A Lelkészfeleségként blog szerkesztője hozzátette, egy névtelenül kitölthető kérdőív segítségével próbálják felmérni, melyek az érintettek legégetőbb kérdései, nehézségei, idővel pedig tréningnapot is szerveznének, amely a problémák kezelésében nyújt gyakorlati segítséget.

Jakus Ágnes

A Lelkészfeleségként című blogot itt érheti el, míg a lelkészfeleségeknek szóló kérdőívet itt töltheti ki. 

Kapcsolódó cikkünk:

A túlhajszoltságért nagy árat kell fiztetni: nemcsak az egészség veszhet oda, hanem egy idő után házassági válsághoz is vezethet a folyamatos munka, a végeláthatatlan feladatok sora. Számos református lelkipásztor fut versenyt az idővel, meg kell felelni önmaga, a gyülekezet és a család elvárásainak. Vajon hogyan és hol teheti le terheit a lelkész? Meddig lehet titkolni, ha baj van?
(Elpalástolt gondok)