"A halál leleplezi, hogy a világ nem olyan, amilyennek lennie kellene, hanem megváltásra van szüksége. A halál egyedüli legyőzője Krisztus."
Bonhoeffer
Megtagadás és követés
„A lakótársam szememre hányta, hogy megtagadtam önmagam. Valóban ez történt – és odaadtam az életemet Krisztusnak” – sűrítette egy mondatba a budapesti Kerekes Alexandra Teodóra azt, amikor a 2019-es Csillagpont alatt 180 fokot fordult az élete. Harsány és a „nyolc óra szórakozást” intenzíven megélő lányból az Úr csendes és nyugodt követője vált, barátja és leendő férje, Bence folyamatos imaháttérrel és Jézusra mutatással lett megtérése és közös jövőjük katalizátora.

Az idealizált keresztyén love story valahogy így kezdődik: találkozik két istenhívő fiatal, megismerkednek, szimpatikussá válnak egymás számára, randiznak, párkapcsolatra lépnek és előbb-utóbb elérkezik a közös jövő tervezésének az ideje is. Sokan át is élik ezt, és közös mérföldköveik egyre szorosabbra fűzik vonzalmukat a másik iránt. Interjúalanyaim életét máshogyan, kifürkészhetetlen utakon fonta össze az Úr, hiszen amíg Bence aktív, igével és imádsággal élő, szolgáló keresztyén életet élt, Teodóra amolyan hétköznapi, népegyházi vallásosságot hozott magával.
„Mindketten közgazdászok vagyunk, egy kolozsvári, szakkollégiumi képzésen találkoztunk először” – meséli a férj, aki Budapestről utazott el Erdély fővárosába, székelyudvarhelyi kedvese pedig éppen ott végezte egyetemi tanulmányait. Teodóra katolikus családban nevelkedett, gyerekkorában gyakran járt misékre, de ez az idő múlásával abbamaradt, Bence viszont megismerkedésükkor régóta a külső-kelenföldi református gyülekezet tagjaként az ifjúsági szolgálók csapatának tagja volt.
„Amikor Budapestre költöztem, ugyanannál a cégnél kaptam állást, ahol Bence dolgozott. Gyorsan összebarátkoztunk és hamar felfigyeltem rá, mert a fővárosban kevés olyan személlyel találkoztam, aki hisz Istenben” – emlékszik Teodóra.Első olvasatra ez minden keresztyén fiúnak imponáló lenne, Bence azonban a kezdeti szimpátia ellenére bizonytalankodott. „Komoly kétségeim voltak Dórival kapcsolatban, hiszen bár tudtam, hogy hisz Istenben, de azt is, hogy nem tartozik Jézus Krisztushoz, csak vallásos háttere van. Ez sokáig óva intett attól, hogy a kollegiális-baráti viszonynál több legyen közöttünk.”
Később Bence Timothy Keller: A tékozló Isten – és két elveszett fia című könyvét ajándékozta Teodóra születésnapjára, majd randira hívta, de első ilyen találkozásuk sem győzte meg a férfit. „Abszolút úgy éreztem, hogy ennek nem lehet jövője, hogy ez a lány nem fog megtérni, és nagy szerelmi bánat lesz ebből, ha egy kollégával romantikus kapcsolatot kezdek.” Lelki őrlődése alatt két ige került Bence elé: „Ne szégyelld hát a mi Urunkról szóló bizonyságtételt, se engem, az ő foglyát, hanem szenvedj velem együtt az evangéliumért, Isten ereje által.” (2Tim 1,8), és „Te azonban légy józan mindenben, a bajokat szenvedd el, végezd az evangélista munkáját, töltsd be szolgálatodat.” (2Tim 4,5) Arra a következtetésre jutott, hogy ha a kapcsolatuknak még sincs jövője, párja az együtt töltött idő alatt legalább többet megismerhet az evangéliumból és ezért akár szenvedni is érdemes.
„Én azt éreztem, hogy Bence túl jó hozzám, rengeteg mindenről mást gondoltam. Nem a Biblia szerint éltem. Mégis, a füle hallatára mondtam azt egy kolléganőnknek, hogy nem tudnám olyan férfi mellett elképzelni az életemet, aki nem hisz Istenben” – mesélte Teodóra. Bence felidézte az első közös csendességeiket: „Eleinte én hangosan imádkoztam, Dóri pedig végighallgatta. Később már ő is imádkozott magában, majd hangosan is kimondott egy-két mondatot. Arra bátorítottam, hogy amikor egyedül imádkozik, akkor bátran mondja ki hangosan, ami a szívében van, mert annak nagyobb hatása van. Láttam, ahogyan közeledik Istenhez, ami különösen annak fényében volt tetten érhető, hogy más sok-sok évig hallja az evangéliumot, mégsem történik változás.”
Bence ezen felbátorodva döntött úgy, hogy elhívja Teodórát a 2019-es Csillagpontra – ahol csoportot vezetett –, s mivel ő maga két évvel korábban is ott volt a debreceni fesztiválon, tudta, milyen az, ha valaki nem csak egy-két órában gondolkodik az élet nagy kérdéseiről, a bűnről, Jézus Krisztusról, hanem egy teljes héten át. „Én nem tudtam Bence vívódásairól, ahogyan azt sem, mit jelent újjászületni és megtérni. A közös imádkozás nagyon furcsa volt az elején, mert bár magamban gyakran imádkoztam, együtt, aztán hangosan eleinte nehezemre esett. Később aztán arra kértem Istent, hogy hadd láthassam és érezzem azt, amit Bence – ezt a pillanatot mérföldkőnek tartom az Úrhoz fűződő kapcsolatomban és a közös életünkben is.”
A Csillagpontra úgy utazott el az alig három hónapja együtt járó fiatal pár, hogy szerettek volna egy csendeshéten részt venni, de nem találtak alkalmas időpontot. Sőt, amíg Bence szolgálói feladatai miatt már napok óta Debrecenben volt, addig ő csak a hétvégére érkezett a cívisvárosba. „Én mindig is szerettem fesztiválozni, egy évvel korábban zsinórban öt zenei fesztiválra mentem el, de a Csillagponton teljesen meglepett, hogy több ezer fiatal inkább eljön ide, mint hogy elmenjen egy olyan helyre, ahol szabadabban lehet bulizni és alkoholt fogyasztani. Meglepett a résztvevők lelkesedése és energiája, hogy hogyan szánják oda magukat. Eleinte azt éreztem, hogy nem vagyok idevaló, de lelkileg gyorsan be tudtam vonódni, és az is segített, hogy a saját kiscsoportomban őszintén mesélhettem arról, mi játszódik le bennem. A megfelelési kényszerem miatt tartottam ugyanis attól, hogy Bence mit fog gondolni bizonyos gondolataimról.”
Teodóra elmesélte, hogy utolsó este, ahogyan Bencével beszélgetett, hirtelen rászakadtak a bűnei és a múltban hozott rossz döntései: „Gyakorlatilag egy filmet láttam magam előtt. Sírni kezdtem, aztán együtt imádkoztunk.” Barátja soha nem beszélt neki arról, hogy meg kell térni, és ahhoz mit kell csinálni, őt is megdöbbentette, hogyan munkálkodott párja életében a Szentlélek. „El tudom képzelni, hogy Dóri ott és azon az este tért meg.” Az ifjú feleség hozzátette, hogy utólag már látja, a hazatérésüket követő közös imádság alkalmával kapott újjászületett életet. „Soha nem hallottam arról, hogy van megtérők imája, a szavak maguktól, a Lélek által jöttek ki a számon.”
Bence szerint kedvese „tankönyvbe illő módon” vallott bűnt és hívta be Jézust az életébe, s mint mondta, elképesztő változáson ment keresztül már a következő hetekben. „Rengeteg barátjával megromlott a kapcsolata olyan dolgok miatt, melyek Jézushoz kötötték, sarkosabb véleményeket fogalmazott meg, már mások előtt sem beszélt csúnyán, Isten a teológiai kérdésekben is vezette őt – számomra pedig kinyílt annak a lehetősége, hogy a kapcsolatunkból házasság legyen.”
„Visszafogottabb lettem, rájöttem, lehet mértékkel és normálisabb körülmények között szórakozni” – folytatta Teodóra. „A családom is észlelte a változást, a lakótársam pedig szememre hányta, hogy megtagadtam önmagam. Valóban ez történt. Megtagadtam önmagam és odaadtam az életemet Krisztusnak.”
Teodóra bekapcsolódott a külső-kelenföldi gyülekezet életébe, ahol elvégezte a Kereszt-kérdések kurzust, majd konfirmációi előkészítőre járt, 2021 tavaszán pedig fogadalmat tett a közösség előtt. Kérdésemre, hogy volt-e kontraszt a hétköznapi gyülekezeti élet és a Csillagpont során tapasztalt felfokozott lelkiállapota között, így válaszolt: „A fesztiválon erős igehirdetéseket hallottam, és ugyanezt tapasztaltam a gyülekezetben is. Számomra ez volt a legfontosabb.” A nemrég véget ért tanévben Bence ifivezetőként szolgált, Teodóra pedig a háttérben segíti az ifit szervezési és pénzügyi feladatok elvégzésével.
Közös életüket 2020 tavaszán eljegyzéssel, három hónappal később házasságkötéssel pecsételték meg. Első gyermekük, András 2022-ben született, második babájukat idén augusztus végére várják. Házasságukat nem kezdte ki a kollegiális viszony, azt azonban érezték, hogy nem egészséges, hogy otthon is gyakran a munkáról, munkatársakról beszélgetnek, sőt, a baráti társaságuk is a munkahelyhez kötődik. Ez akkor szűnt meg, amikor Bence 2023-ban váltott és egy másik cégnél kezdett dolgozni.
„Akkor Jézus ezt mondta tanítványainak: Ha valaki én utánam akar jönni, tagadja meg magát, vegye fel a keresztjét, és kövessen engem. Mert aki meg akarja menteni az életét, elveszti, aki pedig elveszti az életét énértem, megtalálja azt.” (Máté 16,24-25)
Teodóra erre az igére azért tekint vezérfonalként, mert nem csak jól jellemzi értékrendjének megváltozását, hanem mert leendő férje a Csillagponton ajándékozott bibliájába ezt az igeverset írta bele az első oldalra. Nem az idealizált fajtából, de ízig-vérig keresztyén love story!
Képek: Kerekes Alexandra Teodóra és Kerekes Bence Sándor

A paksi Kolki Ákos első két Csillagpontját még csak jó buliként élte meg barátaival, hite megerősödésében ekkor még csak időszakos fellángolást érzett. Két évvel ezelőtt, Zánkán azonban érezte, hogy itt az ideje a döntésnek: ki tudta mondani, hogy Jézus élete megváltója. A Balaton partjáról hazatérve gyermekkori gitárszeretetét is háttérbe szorította azért, hogy minél többen találkozzanak az evangéliummal.
Gitár- és lélekhúrok – Parokia.hu