"Az anyagi javakon és birtokolt értékeken alapuló identitásmeghatározás hamis utakra csábít. Megtéveszt és manipulálja az embert. Ha attól vagy valaki, amid van, akkor vesztesként egy perc alatt semmivé válhatsz."
Bagdy Emőke
Ökumenikus párbeszéd a társadalmi megbékélésről
Az Egyházak szerepe a társadalmi megbékélésben Közép-Kelet-Európában címmel rendeztek konferenciát Budapesten csütörtöktől szombatig, kapcsolódva Magyarország Európai Uniós elnökségéhez.
A Közép-Európa, mint a vallási sokszínűség modellje alcímet viselő eseményt a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT), a Konrad Adenauer Alapítvány budapesti szervezete, valamint a Reconciliation in South East Europe Alapítvány szervezte a Healing of Memories elnevezésű projekt keretében és a magyarországi történelmi egyházak, valamint az ausztriai, romániai, szerbiai, szlovákiai és ukrajnai egyházak közötti ökumenikus párbeszéd jegyében.
Egymásra utalt emberek vagyunk
Ódor Balázs, a Református Egyházak Világközössége európai tanácsának néhány napja megválasztott alelnöke a konferenciáról kiemelte: a megbékélésért azzal tehetnek az egyházak, ha példát adnak a társadalomnak. A magyar EU-elnökséggel egy kicsit Közép-Európa jelenik meg az EU-ban - fogalmazott. Fazekas László, a Szlovákiai Keresztyén Református Egyház püspöke megjegyezte: "tudatosítani kell, hogy egymásra utalt emberek vagyunk", ha ez megtörténik, akkor "gyógyíthatjuk azokat a sebeket, amelyeket egymáson ejtettünk, nép a népen, egyház az egyházon".
Lehet szó gyógyulásról
Grajdian Vasile romániai teológia professzor arról beszélt, hogy a keresztény egyházak hisznek abban: "lehet szó gyógyulásról" a megbékélést tekintve, s ez a keresztény hitből fakadhat. A szakadékokat, amiket a politika idézett elő a társadalomban, csak a keresztény hit perspektívájából lehet felszámolni - hangsúlyozta. Szebik Imre nyugalmazott evangélikus püspök, a MEÖT elnöke elmondta: az ökuménia segíthet a népek közeledésében. A megbékélésnek szerinte három fokozata van: beszélgetés fájdalmakról, örömökről; egymás sebeinek gyógyítása; megbocsátás. Dieter Brandes evangélikus lelkész, az Egyházak Világtanácsának képviselője elmondta: megbékélni csak a történelem ismeretében lehet, s a társadalmaknak el kell fogadniuk egymás történelmi értelmezéseit, így létrejöhet megbékélés a roma és a többségi társadalom között Magyarországon. Ennek az országnak most nincs élő konfliktusa más országokkal, így "itt az ideje 90 évvel Trianon után a megbékélésnek" - tette hozzá. Kitért arra: a Healing of Memories elnevezésű projekt az Európai Egyházak Konferenciája (CEC) és az Európai Protestáns Egyházak Közössége – Leuenbergi Egyházi Közösség közös kezdeményezése, mely a CEC, az Európai Katolikus Püspöki Konferenciák Tanácsának (CCEE), illetve az Egyházak Ökumenikus Tanácsának (WCC) az Ökumenikus Chartában 1998-ban megfogalmazott feladatait vállalja fel azzal a céllal, hogy a többségi és kisebbségi egyházak között még fennálló, évszázadok alatt kialakult félreértések és előítéletek megszűnjenek.A program keretében 2004 óta számos konferenciát szerveztek Kárpát-medence-szerte, és az európai partneregyházak közreműködésével egyházi alkalmazottak, önkéntesek, lelkigondozók számára továbbképzéseket tartottak a lelkigondozás, a kommunikáció és a csoportmunka területén - közölte.
A kiengesztelődésé nem megy Isten segítsége nélkül
Kocsis Péter Fülöp görög katolikus püspök szerint "ügyelni kell arra, hogy a kiengesztelődés nem megy Isten segítsége nélkül". Ha a politikusok tudnak együtt imádkozni, akkor van remény a megbékélés felé való úthoz - vélekedett.Mészáros Kálmán, a Magyar Baptista Világszövetség elnöke közölte: Közép-Európa a világ egyik legérzékenyebb pontja, mert két világháború is innen indult. "Eljött az ideje, hogy békés tárgyalásokkal el lehessen mondani azt, ami fáj" - fűzte hozzá. A konferencián felszólalt mások mellett Markus Meckel volt német külügyminiszter, Bölcskei Gusztáv püspök, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke, Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke, Christoph Klein, az erdélyi szász evangélikus egyház nyugalmazott püspöke és Rüdiger Noll, az Európai Egyházak Konferenciája Egyház és Társadalom Bizottságának igazgatója. A konferencia nyitónapján tematikus köszöntők hangzottak el a közép-európai történelmi és kulturális sokszínűség, mint társadalmi és egyházi kihívás témakörében, valamint pódiumbeszélgetést tartottak, amin az egyházi vezetők és a meghívott politikusok vettek részt. A konferencia második napján, pénteken a Közép- és Délkelet-Európa XX. századi politikai változásait tekinti át előadásában mások mellett Marjanucz László szegedi történész professzor, valamint Baráth Magdolna, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának osztályvezetője. A konferencia harmadik napján a résztvevő országok egyháztörténészei munkacsoportokban folytatják a tanácskozást, a téma pedig egyebek mellett a XX. század történelmi eseményeinek a különböző egyházak identitására gyakorolt hatása lesz. A háromnapos tanácskozás pódiumbeszélgetéssel zárul az egyházak együttéléséről.
Kép: Kalocsai Richárd