"Az anyagi javakon és birtokolt értékeken alapuló identitásmeghatározás hamis utakra csábít. Megtéveszt és manipulálja az embert. Ha attól vagy valaki, amid van, akkor vesztesként egy perc alatt semmivé válhatsz."
Bagdy Emőke
Tegyen javaslatot!
A református diakóniában kiemelkedő szolgálatot végzők munkáját jutalmazná a református egyház zsinata. A Juhász Zsófia-díjjal az intézményes, a Kiss Ferenc-díjjal a gyülekezetekben végzett diakóniai szolgálatot kívánják elismerni. A jelöléseket február 28-ig várják, a díjazottakról a tavaszi zsinat fog dönteni.
A diakónia, vagyis a rászorulók között végzett szeretetszolgálat az egyházi élet egyik igen fontos ága, ezért az egyház szeretné elismerni az abban fáradhatatlanul tevékenykedők munkáját – nyilatkozta portálunknak Beszterczey András. A református Szeretetszolgálati Iroda vezetője szerint az éppen tíz éve alapított díjak célja, hogy egyfajta rangot adjanak a szeretetszolgálatnak. „Mindig Istené a dicsőség, de az ember szolgálata is fontos, mert jó a hitünk mellé cselekedeteket párosítani" – mondta.
Elismerés az intézményes diakóniai szolgálatért
A felhívás szerint a Juhász Zsófia-díjat a Magyarországi Református Egyházban végzett intézményes diakóniai szolgálatért adhatják. A kitüntetésre az terjeszthető fel, akinek gyülekezeti szolgálata, életvitele, életszemlélete példaértékű lehet mások számára, és aki több évtizede dolgozik fáradhatatlanul és hűséggel a református diakóniában az elesettek segítéséért. A kitüntetésre az egyházközségek terjeszthetnek fel jelöltet. Az elismerésben évente két személy részesülhet, és 300 000 Ft összegű díjjal jár együtt.
Mi tartozhat bele?
Az intézményes diakónia rendkívül szerteágazó, a szociális étkeztetéstől az idősotthonokon át, a fogyatékkal élők és a pszichiátriai bentlakásos otthonig sok minden beletartozhat, így a házi segítségnyújtás, az idősek klubja és a fogyatékkal élők nappali ellátása is. Beszterczey András elmondta, a díjat azok kaphatják, akik bármilyen beosztásban, hosszú ideje ugyanabban az intézményben vagy ugyanabban a struktúrában hűségesen és példaadóan szolgálnak, és munkatársaik is így látják őket.
Kölcsönös segítség
Beszterczey András szerint a legtöbb szeretetszolgálati intézmény jól működik, és vezetőik mindig is arra törekedtek, hogy ha már a fenntartó gyülekezetnek megadatott a lehetőség az effajta szolgálatra is, akkor az intézmény is kifejtse áldásos hatásait a gyülekezetben. „Ezekben a református közösségekben többször is feltűnnek új arcok, a közösségi alkalmak pedig jobban szervezettek. Az intézmény működtetésénél ugyanis egyfajta kötelem a szervezettség, ezért az jótékonyan hat az egyházközségre, ahol szintén fegyelmezettebben kezdenek adminisztrálni, a kiadásokkal elszámolni. A közösség pedig rendszeresen meghívja a gondozottakat hozzátartozóikkal együtt, és gyakorlati segítséget is nyújt a szállításukban. Azzal, hogy ők a mindennapi élethez a református egyháztól kapnak segítséget, egyre közelebb kerülnek a gyülekezethez – és a gyülekezet is hozzájuk. Az idősotthonok például gyakran újabb szolgálati helyet jelentenek, ahol a bentlakóknak rendszeresen tartanak bibliaórákat."
Elismerés a gyülekezeti diakóniai szolgálatért
A gyülekezeti diakóniai szolgálatban jeleskedőket szintén évről évre elismeri a református egyház zsinata, méghozzá a Kiss Ferenc-díjjal. A kitüntetésre az terjeszthető fel, aki a református diakóniai intézmény(ek)ben vállalt hűséges szolgálatával mind szakmailag, mind emberileg, mind a református lelkiség szempontjából kiválóan és eredményesen segítette rászoruló embertársait, akinek szolgálata, életvitele, életszemlélete példaértékű lehet mások számára, és aki legalább 15 éves aktív munkaviszonnyal rendelkezik a református diakónia területén. A kitüntetésre a református diakóniai intézmények fenntartói terjeszthetnek fel jelöltet. Az elismerésben évente ugyancsak két személy részesülhet, a kitüntetés 300 000 Ft összegű díjjal jár együtt.
Kik lehetnek ők?
„Olyan jelölteket keresünk, akik nélkül nem valósulna meg a gyülekezetben a diakónia. Gondolhatunk a gondnokra, a diakóniai előadóra vagy egy egyszerű nénire, aki vállalta, hogy minden héten meglátogatja a gyülekezet betegeit, vagy szervezett ilyen csoportokat. A végzettség nem számít, bárki lehet díjazott, aki megfelel a követelményeknek" – mondta Beszterczey András.
A közösségben rejlő erő
„A gyülekezeteknek nem egészen fele veszi komolyan a diakóniai szolgálatot. Ez siralmas" – tette hozzá az irodavezető. „Az egyházi élet egyik alappillére a gyülekezetek diakóniai szolgálata, és nemcsak azért, mert Kálvin is erre hívta fel a figyelmet. Egyszerűen teli van a környezetünk rászorulókkal. Azok a gyülekezetek, amelyek végeznek diakóniai szolgálatot, tapasztalják, hogy ez a közösség lelke, ereje is. Vannak, akik önsegítő csoportokat, társasági életet, közös karácsonyozást szerveznek időseknek, felköszöntik őket idősek napján, születés- és névnapokon is gondolnak rájuk."
Mint a családtagokért
A tapasztalat azt mutatja, hogy a gyülekezetekben kifejlődött diakóniai szolgálatok nagyobb városokban és a fővárosban is jobban működnek. „Ez azért örvendetes, mert sokkal magányosabbak az ott élő emberek" – mondja Beszterczey András. Szerinte a diakónia lényegét könnyű megérteni, és ezért az első lépéseket megtenni is. „Elég csak belegondolnunk, hogyan szereznénk örömet a családtagjainknak. Ha ezt vesszük alapul, akkor már könnyen észrevesszük, mi mindent megtehetünk másokért."
A felterjesztésekről
A Juhász Zsófia-díjra, valamint a Kiss Ferenc-díjra való felterjesztéseknek a következőket kell tartalmaznia:
– a felterjesztett személy neve és elérhetőségei (lakcím, telefonszám)
– annak a gyülekezetnek, ill. intézménynek a nevét, ahol szolgál, ill. szolgált
– a felterjesztés részletes indoklását (legfeljebb 3 oldalban)
– a felterjesztő nevét és elérhetőségeit (cím, telefonszám).
A felterjesztések benyújtási határideje: 2016. február 28.
A felterjesztéseket postai és elektronikus úton is az alábbi címekre kell eljuttatni:
MRE Szeretetszolgálati Iroda
1146 Budapest
Hungária krt. 200.
E-mail cím: beszterczey.andras@reformatus.hu
Tel.: 06-1-460-0747
A kitüntetettekről a református zsinat Diakóniai és Egészségügyi Bizottsága javaslatai alapján a zsinat tavaszi ülése dönt. Az ünnepélyes díjátadásra a zsinat őszi ülésén kerül sor.
A díjak névadói
Juhász Zsófia (1928–1990) lelkész a szószék és a katedra helyett a diakónia iránt érzett életre szóló elhivatottságot. A dunaalmási fogyatékosotthon, majd a Leányfalusi Református Öregotthon vezetője lett. Elvégezte a Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskolát is, és végül 1975-től az Őrbottyáni Református Egészségügyi Gyermekotthon vezetője volt haláláig. Mindenütt odaadó szeretettel ápolta és gyámolította a rászorultakat. Munkájáért miniszteri kitüntetéssel és Ifjúsági Díjjal is jutalmazták. Haláláig zsinati osztályvezető-helyettesként dolgozott. Legtöbben csak Zsó néniként ismerték, akiről sokat elárult a szobája ajtaján olvasható felirat: „Lépj be kopogtatás nélkül!"
Kiss Ferenc (1862–1948), a „magyar reformátusok szociális apostola" esperesként, teológiai tanárként, debreceni rektorként, a Lelkésztovábbképző Intézet útjára indítójaként egész életében az egyházi élet gyakorlati megújításáért fáradozott. Alapelve volt, hogy az intézményi életet és mások segítését – amiért a szóban forgó iskolák, szervezetek létrejöttek –, egyensúlyban tartsa. Létrehozta és működtette a lelkészárvák nevelését szolgáló két Kálvineumot is, így több ezer gyermek juthatott színvonalas képzéshez. Kezdeményezte az Országos Református Szeretetszövetség megalapítását, amelynek 1913 és 1945 között igazgatótanácsi elnöke is volt. A diakóniát elsősorban gyülekezeti feladatnak tekintette, de látta, hogy a helyi közösségek erejét meghaladó feladatokhoz nagyobb szervezetre van szükség. Elsősorban árva- és idősotthonokat létesítettek, amelyeket adományokból tartottak fenn. Újdonság volt Magyarországon a fogyatékosokat foglalkoztató otthonok elindítása. Az árvákról való gondoskodást saját környezetükben, rokonaik körében, vagy a saját falujukban fenntartott intézményben oldotta meg, hogy a megszokott környezet nagyobb biztonságérzetet nyújtson a gyerekeknek.
Szerkesztette: Jakus Ágnes
Kép: evangelikus.hu