Röviden

.

Valaki egy deres vasárnapon, láthatóan részegen, betámolyog az istentiszteletre és a lekció alatt elkezdi húzni a harangot.

Két utcával arrébb, a negyvenhetes szám alatt másvalaki hangosan zihál, baj van. Keresi a gyógyszert, de nem tud felkelni. Kiabálni próbál, a férje sehol.

A részeget hamar lefogják, leültetik a hátsó padba. Mellé ül két presbiter, ne legyen jelenet.

A prédikációban a megbotránkozásról beszél a tiszteletes, többen összesúgnak, hátranéznek.

Két utcával arrébb, a negyvenötös szám előtt, egy fiú reklámújságokat töm a postaládákba.

A negyvenhetes alatt lassan sötétedni kezd. Távolról még hallatszik, ahogy megzörren a kapu.

Minden műszaki cikk ingyen hitellel lesz a jövő héten, leárazzák a pulykavirslit meg a savanyúságokat. Az ecetes paprikát például százhatvanra. A vödrös narancs csak kettő kilencven és a spanyol bor háromötven.

A részeg lassan elalszik, lecsuklik a feje. Akik közrefogták bólintanak, már nem lesz gond.

A lelkész szerint a botrány hasznos lehet, mert ráeszmélünk saját korlátainkra. Csak azt nem lehet tudni, hogy kinek van joga megbotránkozni?

A szórólapos a hatvanötös előtt jár, a sarkon befordul a templom felé.

A negyvenhetesben már csönd van. Egy foltos macska bújik át a kerítésen, a bezárt ajtót szagolgatja.

Az istentiszteleten a hirdetéseket olvassák. Összegyűlt még hetvenezer, megvan a pénz az új harangra. A Kalendárium kapható, és vannak szép naptárak is. Aki kettőt vesz, kap egyet ajándékba.

A szórólapos fiú a templom elé ér mire a záróének kezdődik. A kerítéshez támasztja biciklijét.

Az utolsó versszak alatt felkeltik a részeget. A presbiterek kikísérik, hogy menjen mielőbb el. Az egyik a fejét csóválja, mond valamit, aztán húzni kezdi a harangokat.

Kijön a gyülekezet. A tiszteletest pár idősebb asszony fogja közre.

A szórólapos fiú megragadja támolygó apját, nem szól hozzájuk senki.

A harangozó hazafelé összeszorítja a kabátját, hideg van.

A járda repedéseiben fagyott fűcsomók.

Amikor a kapuhoz ér, kiveszi a postaládából a reklámújságokat. A kulcsok után kotorász. Egy foltos macska fut elé az ajtóból, és a lábához dörgölődzik.

Vissza a tartalomjegyzékhez