„Az igazi szolgálat túlmutat magunkon”

Harminc éve szentelték fel a Pécs-Kertvárosi Református Egyházközség templomát. Ebből az alkalomból tartottak hálaadó alkalmat a gyülekezetben, május 10-én. A lelki sivárság meghaladásáról, az erőn felüli szolgálatról és kétezer év távlatáról is szó volt az ünnepen.

Gyülekezetalapítók, később csatlakozottak és új tagok. Így lehetett nyomon követni az elmúlt negyven év lenyomatát az emberi arcokat nézve a kertvárosi református templom padsoraiban szombat délután. A falak pedig azt a harminc évet őrzik, amely előtt a hálaadó alkalommal tisztelegtek: 1995. május 6-án szentelték fel a Tillai Ernő, Ybl-díjas építész tervei alapján épült templomot.



„Harminc éve lehet itt az Úr háza Pécs-Kertvárosban, hogy az Isten népe vasárnapról vasárnapra együtt lehessen” – köszöntötte Nagy Zoltán Csaba, a Pécs-Kertvárosi Református Egyházközség lelkipásztora az ünneplő gyülekezetet a hálaadó alkalmon.



Szolgálat mint erőforrás
Pál korinthusiakhoz írt második levele 18. fejezetének 10. verséből szólt az Ige az istentiszteleten. „Kétezer éve nem változott semmi?” – tette fel a kérdést a prédikáció elején Balog Zoltán, dunamelléki püspök. Korinthusban a próbatételeket és megpróbáltatásokat később bőséges öröm követte, ahogyan Pécsen is. A püspök idézett Szénási János, alapító lelkipásztor visszaemlékezéseiből. „Elutasítás, kiabálás, a kutyákat a papra uszították. Hiány és próbatétel jellemezte Pécs-Kertvárosban is az első időket” – mutatott rá a püspök, aki kiemelte, bizonyára több olyan család volt, akik először nem kértek a hívogatásból, aztán mégis csatlakoztak a gyülekezethez. „A mi hitünk a mégis hite. A hitetlenségünk, kicsinyességünk, reménytelenségünk ellenére mégis gyümölcsöt terem Isten Igéje.” Balog Zoltán hozzátette: ahogyan Korinthusban, úgy Pécsen is a tisztaszívűség gazdagsága adatott meg a szegénység után. Ezt nem mutatja meg sem a költségvetés, sem a zárszámadás. A lelki sivárság meghaladásából lesz erő, gazdagság és teli templom. „Nem változott semmi kétezer éve. Az evangélium terjedésének feltételei sosem ideálisak” – mondta a püspök, aki az élő Ige erejére mutatott rá: összeköti mindazokat, akik hallják, hirdetik és cselekszik.



Az erőn felüli szolgálat fontosságáról is beszélt: „Az az igazi szolgálat, ami túlmutat saját magunkon.” Ez visszahat a szolgálóra és erőforrás lesz belőle. Az egyház nem önmagáért van, hanem a világért. Aki átadta magát Krisztusnak, annak önmaga miatt nem kell aggódnia, ő már foglalkozhat mások boldogulásával. „Keressük együtt azokat, akik ránk bízattak” – mutatott rá Balog Zoltán a három pécsi református gyülekezet, valamint a helyi keresztyének közötti összefogás fontosságára, mert az áldás így tud megsokszorozódni.



Múlt és jelen a panelmisszióban
A hálaadó alkalmon köszöntőt mondott Szénási János, a gyülekezet alapító lelkipásztora, aki felelevenítette a templom építésének történetét. Majd Zag Gábor, Pécs alpolgármestere, Wébel Zsolt, a Baranyai Református Egyházmegye esperese, valamint Hoppál Péter országgyűlési képviselő, a gyülekezet kántora is köszöntötte az egybegyűlteket.



Az ünnepség végén két emléktáblát avattak fel, melyek a templom bejárata melletti falon kaptak helyet. Egyiken a gyülekezet vezérigéje szerepel, valamint a templom építésének ideje, és az akkor ott szolgáló lelkipásztor, illetve az építész neve. A másik tábla a gyülekezetben eddig vezető lelkipásztorként szolgálatot végzők nevét őrzi.



Az egyházközségi választói névjegyzékben jelenleg nagyjából ötszáz név szerepel. Vasárnaponként rendszeresen mintegy kétszázan vesznek részt az istentiszteleten. A gyülekezeti alkalmakkal igyekeznek minden réteget megszólítani. Az istentisztelettel párhuzamosan több csoportban tartanak gyermekalkalmakat, de rendszeresen van baba-mama kör, fiatal házaskör, férfi és női kör, fiatal felnőttek köre, ifialkalom, házi bibliaóra, imaközösség, énekkar, hitéleti ábécé, ahol a konfirmált felnőttek mélyülhetnek el hitükben.



Az egyházközség többek között a fiatal családokat és a fiatal házasokat igyekszik megszólítani. A gyülekezet plántálását a környéken újonnan épült panelrengeteg lakóinak látogatásával kezdte Szénási János önkéntes munkatáraival együtt. Ekkor összesen mintegy nyolc-tízezer lakásban jártak. A gyülekezet alapításáról korábbi cikkünkben itt írtunk. A panelmissziót folytatva tervezik, hogy újra nagyobb hangsúlyt helyeznek a családlátogatásra a lakótelepen. Így szólítanák meg mindazokat, akikről a gyülekezet vezérigéje is szól, az Apostolok cselekedetei 18. fejezet 10. versében: „Nekem sok népem van ebben a városban.”




Komorné Csernáth Erzsébet
Képek: Barabás Zoltán

 

Pécs-Kertváros 30 éve