“A legtöbbször én is csak vánszorgok, de három dolog lenyűgöz. Az egyik Jézus személye, a másik, hogy Isten szeret engem és családja tagjának tart, a harmadik pedig annak biztos tudata, hogy az életemből semmi sem veszett kárba."
Adrian Plass
Az egyház bírálata
Az eddigi 362 helyett 14 elismert egyház maradt az új egyházügyi törvény elfogadásával, köztük a Hit Gyülekezete. A református egyház vezetőségét „meglepték" az utolsó pillanatban tett változtatások.
A kedd hajnalban elfogadott törvény kilencvenöt százalékban ugyanaz maradt – állítja Varga László KDNP-s képviselő, református lelkész. Az eredetileg tervezetthez képest lényeges változás, hogy nem a Fővárosi Bíróság, hanem a parlament dönt a jogszabályban nem nevesített vallási közösségek egyházi nyilvántartásba vételéről. Szintén fontos módosítás, hogy a korábbi elképzelésekkel ellentétben nem kell ezer fő alapító, ami a képviselő szerint a kisegyházaknak kedvez. A lista nyílt végű, vagyis aki megfelel a törvényben előírt feltételeknek, a későbbiekben is bejegyeztetheti magát. A kérelmet az illetékes minisztériumnak kell benyújtani, majd ezután szavaz róla az Országgyűlés. Bár nyitott a belépés, ehhez a vallási tevékenységet folytató közösségnek nyilatkoznia kell a hitvallásáról, a szervezeti rendjéről, valamint húszéves egyesületi múltat is igazolnia kell.
Hogyan lett 362-ből 14?
Parlamenti kulisszatitkokba is beavat Varga László, a törvény egyik beterjesztője; a 386 országgyűlési képviselő szinte mindegyikénél lobbiztak a kisegyházak, így a képviselők újabb és újabb vallási közösségeket akartak bevonni abba a körbe, amelyek egyházi „státuszt" kapnak. Ez a tendencia viszont ellentétes volt azzal az elképzeléssel, hogy megszűnjön a káosz, hiszen a cél a történelmi egyházak hitelesítése és a bizniszegyházak kiszűrése volt. Eredetileg három listát készítettek a jogszabály előterjesztői. Az első listán azok az egyházak szerepeltek, amelyek történelmisége vitathatatlan, a másodikon azok, amelyek hitéleti tevékenységük mellett közfeladatokat is végeznek, a harmadikon pedig azok, amelyek valamelyik világvalláshoz kötődnek és nemzetközi kapcsolatokkal rendelkeznek (például: iszlám, buddhista). A most elfogadott törvény az első listán szereplő tizenhárom egyházat ismerte el, valamint az újprotestáns Hit Gyülekezetét. Varga László szerint jó az új egyházi törvény, a felekezeteknek csak amiatt lehet rossz szájíze, hogy az utolsó pillanatban történtek a változtatások. Ezt a parlament számos feladatával és az ebből adódó sebes munkatempóval indokolta.
Érthetetlen egyházvezetői nyilatkozat
Az új egyházi törvény fideszes módosító javaslata meglepetésként érte a Magyarországi Református Egyház vezetőségét – olvasható az MRE keddi közleményében. Varga László ezt nem érti, hiszen – mint mondja – múlt héten csütörtökön megismerhették a történelmi egyházak az új koncepciót, amely szerint nem a Fővárosi Bíróság, hanem az Országgyűlés dönt az egyházak bejegyzéséről. Az MRE a törvény elfogadása előtt négy nappal elküldte állásfoglalását is, amit azonban a képviselő semmitmondónak tart. – Az MRE nyilatkozatából nem lehet kivenni, hogy igent vagy nemet mond-e a református egyház a tervezett változásra. Nem tiltakoztak, de igent sem mondtak rá. Semmitmondó nyilatkozatot tettek – teszi hozzá Varga László.
Minden szekta a történelmi egyházak bírálata
Varga László nem ért egyet azzal, hogy a Hit Gyülekezete bekerült az elismert egyházak közé, azonban úgy véli, hogy a Németh Sándor vezetőlelkész által irányított közösség korunk új egyháza, amely a teljes Szentírást tanítja. A Hit Gyülekezete egy negyvenezer főt számláló egyház, amelynek több mint húszezren ajánlották fel adójuk egy százalékát. A mellettük érvelő politikusok - a többi közt - ezzel indokolták, hogy nem lehet figyelmen kívül hagyni jelenlétüket. Varga László szerint minden szekta és a Hit Gyülekezete is a történelmi egyházak bírálata.
Fekete Zsuzsa