A Bács-Kiskunsági Református Egyházmegye lelkészi hetén

Mátraháza, 2022. február 14-18.

Hegyek. Fenyőfák. Gyönyörű panoráma. Bódítóan friss levegő. De nem csak ezért érdemes Mátraházán részt venni a lelkészi héten. A Ráday Konferencia-központ lehetőséget ad arra, hogy a lelkészi szolgálat sokszor terhelő és monoton ritmusát félretéve találkozzanak a Bács-Kiskunsági Református Egyházmegyében szolgáló lelkipásztorok, s megbeszéljék, milyen örömökben és nehézségekben volt részünk az elmúlt időszakban.

Nehézségekben és megpróbáltatásokban nem volt hiány. A világjárvány kitörése óta most először volt lehetőségünk arra, hogy erre a néhány napra közösségben legyünk. Számítottunk rá, hogy nem tud mindenki eljönni, hiszen közösségi alkalmaink a járványhelyzet miatt még mindig hordoznak magukban kockázatot! A védettségi oltások felvétele, az arról szóló igazolás megszerzése, a tünetmentesség és a friss negatív teszt volt a feltétele az eseményen való részvételnek. Így nem meglepő, hogy a részvételi létszám alacsonyabb maradt a korábbi évekhez képest. Volt, aki betegség miatt nem lehetett jelen, volt, aki a rá váró rengeteg feladat és szolgálat miatt nem hagyhatta ott a gyülekezetét. Volt, aki csak egy vagy két napig tudott részt venni az alkalmon.

Specialitása ennek a néhány napnak, hogy a lelkészek tanulmányi előadásokon vehetnek részt, melyek segítséget nyújthatnak a pásztori szolgálat sikeresebb végzésében, ugyanakkor lehetőséget biztosítanak számunkra a szükséges tanulmányi kreditpontok megszerzésére. Naponta két előadást hallgathattunk meg, az esti igetanulmányok pedig teológiai ismereteink elmélyítését szolgálták.

Kedden dr. Fazakas Sándor előadásain a járvány következményeiről, az istentiszteleteken való részvételi arány csökkenéséről, valamint az online gyülekezeti alkalmakra való átállásról volt szó. Mennyivel lettünk kevesebben a járvány kitörése óta? Nevezhető-e igazi gyülekezeti istentiszteletnek az online istentiszteleti közvetítés? Helyettesítheti-e a személyes részvételt az úrvacsorai közösségben az, ha a televízió vagy a számítógép előtt vesszük magunkhoz a jegyeket, és nem a gyülekezet közösségében? Milyen lehetőségei vannak a lelkipásztornak az evangélium hirdetésére és a gyülekezet közösségének egyben tartására egy olyan krízis esetén, mint a mostani világjárvány? A tanulság: a 21. századi kommunikációs eszközökkel lehet és érdemes élni, de ezek a valódi, személyes istentiszteleti közösséget nem képesek pótolni.

Szerdán dr. Kovács Ábrahám előadásaiban a XIX. század második felében lezajlott megújulási mozgalmakat vizsgáltuk meg egyháztörténeti és dogmatikai szempontok alapján. Érdekes volt az előadásokban azt a tényt felismerni, hogy a másfél évszázaddal ezelőtti események még ma is mennyire éreztetik hatásukat a Magyarországi Református Egyházban.

Csütörtökön drs. Molnár Ambrus előadásaiban gyülekezeti szolgálatunk külső és belső, azaz kulturális és teológiai kihívásaival foglalkoztunk. A szekularizáció, az iszlám térnyerése, a gender- és LMBTQ-ideológia mind olyan kérdések, amikre egyszerűen nem tehetjük meg, hogy nem adunk egyértelmű, határozott, biblikus választ!

Ha visszagondolok a mögöttünk álló néhány napra, Péter szavai jutnak eszembe, amit a megdicsőülés hegyén mondott: „Uram, jó nekünk itt lenni!” (Mt 17,3). Köszönet illeti mindazokat, akik részt vettek ennek az alkalomnak a megszervezésében és lebonyolításában: Bán Béla esperes úrra, Varga Nándor egyházmegyei főjegyzőre, dr. Hotorán Gábor tanulmányi előadóra és Szanyi Ferenc lelkésztársunkra sok feladat hárult, de sikeres és eredményes alkalmat zárhattunk le a pénteki úrvacsorás istentisztelet után.

Külön köszönöm Balog Zoltán püspök úrnak, hogy időt szakított ránk és a konferencia első estéjén személyesen részt vett az esti beszélgetésünkön. Amit én személy szerint nagyon szeretek Mátraházán, hogy nagyon jól főznek. Aki volt már fönt, jól tudja: a Ráday Konferencia-központba nem fogyókúrázni jár az ember. Ezúton is köszönöm mindannyiunk nevében a konyhai személyzetnek, hogy ilyen jól tartottak minket. Remélem, hogy a következő évben biztonságban, békében, csendben, örömben, lehetőleg minél nagyobb létszámban gyűlhet össze majd egyházmegyénk lelkészi közössége!

Nagy Dávid