A nemzeti összetartozás napja

Ma tartják a nemzeti összetartozás napját, a fővárosban parlamenti nyílt nap, országszerte trianoni megemlékezések, Sárospatakon ökumenikus istentisztelet lesz, amelyet a Duna Televízió élőben közvetít.

 

 

A délután 5 órakor kezdődő alkalmon ünnepi köszöntőt mond Semjén Zsolt, a magyar kormány miniszterelnök-helyettese és Aros János polgármester. Igét hirdet Katona József római katolikus és Csomós József református püspök, Damjankovics József görög katolikus főesperes és Asztalos Richárd evangélikus esperes. Ezt követően emlékező menet indul a Trianon-emlékoszlophoz.

Az istentiszteletet követően emlékező menet indul az Iskolakertben található Trianon emlékoszlophoz, amely előtt néma főhajtással és koszorúzással emlékeznek a trianoni tragédiával országhatáron kívül rekedt honfitársainkra. A menetet a Zempléni Lovas Egyesület Rákóczi korabeli díszruhába öltözött lovasai kísérik.
A nemzeti összetartozás napján mintegy négyszázan kapják meg a magyar állampolgárságot igazoló dokumentumaikat országszerte, és több határon túli magyar szervezet képviselője is felszólal az ünnepségeken.

A programok a nemzeti lobogó felvonásával kezdődnek katonai tiszteletadás mellett Budapesten, a Kossuth téren. A ceremónia hagyományosan a Budapest Helyőrség koreográfiája szerint zajlik, a zászló felvonására Schmitt Pál, Magyarország köztársasági elnöke ad engedélyt. Az eseményen közreműködik a Magyar Honvédség Támogató Dandára Központi Zenekara, valamint a Magyar Köztársaság Nemzeti Lovas Díszegysége. Az ünnepségen katonai kísérettel felvonulnak a történelmi zászlók.
Az érdeklődőket Budapesten parlamenti nyílt nap várja, délelőtt a budai Várban a határon túli tanulmányi kirándulásra induló diákcsoportokat köszönti Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár és Répás Zsuzsanna nemzetpolitikai helyettes államtitkár.
Nagy Anna kormányszóvivő tájékoztatása szerint a tanulók többi között Beregszászra, Kassára, Révkomáromba, Dunaszerdahelyre, Pozsonyba, Vereckére, Ungvárra és Fülekre utaznak.

Budafok-Tétény önkormányzatának ünnepségén Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, Németh Zsolt külügyminisztériumi államtitkár és Szabolcs Attila polgármester szólal fel.
Ópusztaszeren a Nemzeti Történeti Emlékparkban ünnepi műsort tartanak, amelyen ezerkétszáz, Magyarország minden megyéjéből és határokon túlról érkező gyermekből álló ifjúsági kórus előadásában csendül fel a Himnusz és a Szózat.
A megemlékezésen beszédet mond Kövér László, a magyar Országgyűlés elnöke, áldást mond Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök és Tőkés László református püspök, európai parlamenti képviselő. Délután a Ghymes együttes ad koncertet.

Zebegényben emlékező beszédet mond Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke. Szombathelyen megemlékező beszédet mond Hende Csaba honvédelmi miniszter. A trianoni békeszerződés aláírásának 91. évfordulója alkalmából a Fidesz veszprémi csoportjának rendezvényén beszédet mond Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke.

A nemzeti összetartozás napján mintegy négyszázan kapják meg a magyar állampolgárságot igazoló dokumentumaikat országszerte. Eskütételt tartanak Hódmezővásárhelyen, Egerben, Hajdúnánáson, Baktalórántházán, Békéscsabán és Budapesten, valamint külföldön is, többi között Ausztráliában.
Ez alkalomból fotópályázatot is hirdettek, erre olyan fényképeket várnak, amelyek az alkotóik számára megjelenítik a nemzeti összetartozás érzését.
Az Országgyűlés tavaly május 31-én döntött úgy, hogy a trianoni békeszerződés aláírásának napja, június 4-e a jövőben a nemzeti összetartozás napja. A fideszes Kövér László és a kereszténydemokrata Semjén Zsolt törvényjavaslatára 302-en szavaztak igennel, 55-en nemmel és 12 képviselő tartózkodott. A Fidesz és KDNP mellett igennel szavazott a Jobbik, illetve egy MSZP-s (Juhász Ferenc) és egy LMP-s (Schiffer András) képviselő. Az MSZP-ből 55-en a nem gombot nyomták meg, az LMP-ből 12-en tartózkodtak.

A nemzeti összetartozás melletti tanúságtételről szóló, öt paragrafusból álló törvénnyel az Országgyűlés kinyilvánította, hogy "a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme". Az Országgyűlés megerősítette Magyarország elkötelezettségét a magyar nemzet tagjai és közösségei kapcsolatának fenntartása és ápolása, és az Európában elfogadott gyakorlatot alapul vevő közösségi autonómia különböző formáira irányuló természetes igényük támogatása mellett.