"Az anyagi javakon és birtokolt értékeken alapuló identitásmeghatározás hamis utakra csábít. Megtéveszt és manipulálja az embert. Ha attól vagy valaki, amid van, akkor vesztesként egy perc alatt semmivé válhatsz."
Bagdy Emőke
Jézus parancsának engedelmeskedve
„Te magad légy a változás, amit látni szeretnél a világban!”
(Mahatma Gandhi)
A Lepramisszió Jézus parancsának engedelmeskedve a leprabetegek gyógyítása, rehabilitálása, oktatása, evangélizálása által akar a változás eszközévé lenni legnyomorultabb embertársaink életében.
A közelmúltban két különböző fázisában láthattam meg missziónk szolgálatvégzését: az indiai Kalkuttában a jelen nyomasztó valóságát és a hangosan kiáltó szükséget (Indiában él a világ leprabetegeinek 80%-a!), Thaiföldön pedig azt az eredményt, ami a Lepramisszió több, mint százéves munkája során Isten kegyelméből végbement a betegek, s rajtuk keresztül a tágabb közösség életében is.
A thaiföldi Chiang Mai-ban került sor június elején a Nemzetközi Lepramisszió nagygyűlésére, melyhez különféle képzések, s a tagországok igazgatóinak 3 napos értekezlete kapcsolódott. Ez utóbbin egy félnapos lelki felkészülés vezetésére engem kértek fel.
Mivel Chiang Mai-ban lepramissziós központ is működik 1908 óta, ezt is meglátogattuk. Thaiföld azon kevés ország közé tartozik, ahol a gyógyítás mellett az életszínvonal emelkedésével lassan megszűnik a leprabetegség, mivel az egyértelműen a nyomor velejárója. Ezért a Lepramisszió eddigi szolgálata is átalakult itt: szinte már csak rehabilitálásra és oktatási programokra vonatkozik. Csodálatos volt látni, hogy a hajdani betegek nemcsak testileg gyógyultak meg az évtizedek során, hanem sok közülük keresztyénné lett, sőt komoly belmissziót is folytatnak környezetükben! A megsegítettek maguk is segítőkké lettek!Saját gyülekezetükből széleskörűen megszervezve végzik lelkipásztorukkal és munkatársakkal a városi prostituáltak, drogélvező fiatalok, börtönlakók, de az „egészségesek” evangélizálását is! Megrendítő volt hallani, hogy milyen sóvárgással várják a szolgálatukat, és nem a volt csonka-bonka leprásokat látják bennük, hanem a segítséget! A chiang mai lepramissziós kórházból áldások áradnak az évtizedek során, mely által életek születnek újjá a buddhista városban! Ez az a végcél, ahová a Lepramisszió mindenütt el szeretne érkezni! Legyen áldott érte Isten!
Thaiföld: Jamnian Laekwong, aki gyógyult leprabetegként biofarmot hozott létre, és komoly belmissziói munkát végez környezetében. A Lepramisszió álma, hogy , ide jussunk el!
Alkalmanként nemcsak azért tartja a Nemzetközi Lepramisszió a nagygyűléseit ázsiai, vagy afrikai országban, mert az ottani olcsóbb szálláslehetőségek miatt jelentős megtakarítást sikerül elérni, hanem mert ilyenkor „egy füst alatt” a térségben mód nyílik a lepramunka közvetlen megismerésére is. Így volt lehetőségem Indiában a kalkuttai lepramissziós kórház meglátogatására. Kalkutta még indiai mértékkel mérve is megrendítő. Elővárosokkal együtt kb. 15 millió lakosának a hivatalos statisztikák szerint 25%-a nyomornegyedekben él! De ott még csak nem is ez az igaz mélység! Nem is tudják a számát azoknak, akik még a nyomornegyedekbe sem jutnak be, hanem az utcán születnek, tengődnek és halnak meg. Szívszakasztó, megrendítő, feldolgozhatatlan az emberi szenvedések mértéke. Nem lehet kikerülni, meg-nem-látni, ott van mindenütt az elképzelhetetlen mélység és szenvedés. Nem véletlen, hogy a Lepramisszió kórháza Teréz anya missziójának központjával egy utcában van – igaz, az óriási méretek miatt 7 km-re tőle! A nyomor termeli ki sok egyéb más kór mellett a leprát is! Ezért a lepra elleni harc a szegénység elleni harc ikertestvére!
Utca az egyik kalkuttai nyomornegyedben
A kalkuttai lepramissziós kórház kapuja előtt már hajnal óta fekszenek a messziről jövő betegek. Nincs vége a munkaidőnek, mert jönnek nemcsak leprások, hanem mindenféle betegségben szenvedők. Hatalmas áldozattal végzik szolgálatukat a Lepramisszió orvosai, ápolói, szakemberei, hiszen soha senkinek nem mondják: „téged nem fogadunk.” Rengeteg a leprás. Gyerekek, kamaszok, idősek. Sok esetben a háziorvosok nem is ismerik fel a betegséget, hanem egy szomszéd vagy rokon küldi az illetőt. Az indiai állami egészségügy is foglalkozik ugyan a leprabetegekkel, de csak gyógyszert adnak a leprásoknak. Ez is nagy dolog ugyan, de a munkaképtelen ugyanúgy munkaképtelen marad utána, a vak továbbra sem lát, a koldus pedig mehet vissza koldulni. Mert elvesztett végtagjaikat nem pótolják, segédeszközt nem adnak nekik az állami egészségügyben, torzulásaik megmaradnak.
Megrendítő állapotú leprabeteg a kalkuttai kórházban.
Ehhez képest a Lepramisszió kórházaiban a teljes élethez segítségül gyógytornát is kapnak a már meggyógyított emberek, ahol használhatóvá teszik kezüket, lábukat! Művégtagot készítenek nekik, vagy szemműtétet végeznek rajtuk, sőt plasztikai műtétet is orruk, arcuk helyrehozására. De oktatást, szakmát is ad kezükbe a misszió további életük rendezése érdekében, illetve felkarolja gyermekeiket is. Mert a Lepramisszió, mint keresztyén szervezet, Jézushoz hasonlóan az egész embert látja mindig: testi, lelki, anyagi, társadalmi szükségleteivel együtt, és mindezekben párhuzamosan szeretne segíteni.
Nagyon sokáig nagyon sok még a Lepramisszió teendője Indiában és más országokban is. Ma is átlagosan minden 2. percben a Földön valakiről kiderül, hogy leprás, akik közül minden 5. egy gyermek! De jó volt meglátni Thaiföldön az „alagút végét”, hogy egyszer talán el lehet jutni a „lepra nélküli világhoz”, ahogyan missziói célkitűzésként ezt valljuk.
A nyomornegyed 460. számú helyiségében lakó család gyermekeit a Lepramisszió iskoláztatja. Az édesapa leprabeteg.
A kalkuttai és chiang mai lepramissziós munkáról készített képes összeállításomat szívesen mutatom be gyülekezetek, közösségek meghívására.
Riskóné Fazekas Márta, a magyarországi Lepramisszió igazgatója