Nyomtat Elküld Olvasási nézet

I. János 3

 

ÜZENET
A Celldömölki Református Egyházközség igehirdető lapja 2014/42.sz.

Lekció: I.János 3, 18-24

Textus: „...Isten mégis nagyobb a mi szívünknél..." (I.Jn. 3, 20)

 

Egy rövid, de őszinte vallomással kezdeném: Megfogott engem ez az ige... Nagyon elgondolkodtatott... A héten többször is előjött, próbáltam elemezgetni, vizsgálgatni, analizálni, mint amikor egy borász „megrágja" a nemes nedűt vagy egy ékszerész a kezébe vesz egy kristályt, drágakövet és forgatja jobbra-balra, fókuszálja távolabbra-közelebbre... Sőt, továbbadtam „véleményezésre" egy gyermeknek, egy felnőttnek és egy lelkésznek, hogy szerintük mit akar mondani ez az ige?

„Isten nagyobb a mi szívünknél -szerintem az azt jelenti, mondta a gyermek - hogy Isten nagyobb, mint amit a mi szívünk kívánni, álmodni vagy kérni tud..." S valóban, Isten nagyobb, hatalmasabb, mint amilyennek gondoljuk, s mindez úgy vonatkozhat ránk, hogy többet is tud adni, mint amiről mi csak álmodni is tudunk, sőt, Ő jobban is tudja, hogy mire van szükségünk, mint mi! Ahogy szép, általam sokat idézett 274. dicséretünkben énekelni szoktuk: „Ki elválasztá életünk, jól tudja, hogy mi kell nekünk..."

„Isten nagyobb a mi szívünknél - mondta bizonytalanul, kérdéssé alakítva át igénket a felnőtt - ez azt jelentené, hogy Isten jobban tud szeretni, mint mi...?" S már együtt, szinte felváltva mondtuk egymásnak, hogy milyen a mi szeretetünk:

- „Ösztön-szeretet - kezdte beszélgetőpartnerem - meg kell nézni, némelyik anyát, mint az anyatigris, úgy szereti a gyermekét..."

-„Érdek-szeretet - folytattam - épp most olvastam a dán néplélekről egy könyvet, hogy ők, mint a vikingek, tengeri kereskedők utódai, mintha egy számológép lenne az agyukban, bárkivel, bármit beszélgetnek, terveznek, megjelenik a „kijelzőjükön" egy táblázat, bevételi meg kiadási oldallal, hogy ez megéri-e nekik...?"

-„Szavakkal-szeretet - vették vissza tőlem a szót - ha mindenki annyira szeretné a másikat, mint amennyire mondja, csodaszép lenne ez a világ..." S milyen igaza van, erre buzdít János apostol is igénk előzményében, hogy „...ne szóval szeressünk, ne is nyelvvel, hanem cselekedettel és valóságosan." (18.v.)

-„Buta szeretet - zártam be a felsorolást - s erről Lázát Ervin meséje jut eszembe Vacskamati virágjáról, amit gazdája egyszer elhanyagol, hetekig rá se néz, másszor pedig túlöntözi, túlgondozza, túlszereti..." Ige, Isten jobban szeret, mint mi... Ezt mutatta meg Jézus Krisztusban! Egy másik ének csendült fel bennem: „Nem szeret senki, senki igazán, nem érzi más azt, ha valami fáj, csak egyedül, Jézus, csak egyedül Ő..."

„Isten nagyobb a mi szívünknél - veszi szakértő kézbe az igét a lelkész, feltárva a szövegkörnyezetet, ill. János apostol eredeti mondanivalóját - ez azt jelenti, hogy Isten nem ítél el minket, nem vádol, felszabadít minket a lelki görcsök alól...!" S való igaz, az apostol ezt azután írja, hogy előtte a szívünk, mint az emberi élet irányítóközpontjának, döntnökének, bírójának ítéletéről beszél, önvádról, amiatt, hogy nem vagyunk igazi keresztyének, nem tudunk úgy szeretni, ahogyan kellene... Erre írja János apostol, hogy „Isten nagyobb mégis a mi szívünknél..." Ez az üzenet szól  most külön annak a testvérünknek, aki a legutóbbi bibliaóránkon azt mondta, hogy igazából nem mondhatjuk el, hogy Isten gyermekei vagyunk, mert nem vagyunk méltók rá... - igénk azt üzeni, hogy ne marcangoljuk a lelkünket emiatt, Ő nagyobb a mi szívünknél... S ez az üzenet szól mindenkinek, aki sokat tépelődik amiatt, hogy nem tud hiteles, hívő, igazi „Krisztus-bolond- keresztyén" lenni, hanem „...konvenciók, bevett szokások hideg vaspántjai szorítják lüktető, eleven húsig lenyúzott szívünket..." (Rab Zs.) Összefoglalva az elmondottakat, Isten mintha ezt mondaná: „Én nagyobb vagyok a te szívednél!

Én többet adok, mint amit te illetnél!

Én jobban tudom, mire van szükséged!

Én mindenkinél jobban szeretlek téged!

Én nem hagylak kétségek között

hogy emészd, marcangold magad, mint egy megkötözött!

Én nem vagyok más, mint ahogy igénkben hirdették:

Én nagyobb vagyok a te szívednél...!"

Imádság: lelki megnyugvásunkért! Ének: 8.zsolt., 238., 345., 368.dics.

 

Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél

Látogatók ma: 321, összesen: 513438

  • 2024. április 27., szombat

    Ígéretes akadémiai karriert cserélt a kákicsi lelkészi szolgálatra, majd élete nagy részét az Ormánság néprajzi kincseinek megőrzésére és társadalmi p...
  • 2024. április 25., csütörtök

    Az evangélium dinamikus, egyházi életünk viszont jobbára statikus. Mit tehetünk azért, hogy az életet munkáljuk – mások számára is? Lovas András...
  • 2024. április 25., csütörtök

    A Krisztusban kapott szabadságról gondolkodtak a lelkésznők és lelkésznék a Ráday Házban tartott közelmúltbeli találkozójukon.
  • 2024. április 24., szerda

    Alig több mint tíz év alatt vált néhány fős közösségből templomépítővé a szigetszentmártoni református gyülekezet, amely április 20-án rakta le félkés...
  • 2024. április 22., hétfő

    „Az esperesi szolgálat nem plecsni, nem kitüntetés, hanem lehetőség a szolgálatra.” Beiktatták Kovács Gergely esperest a Budapest-Déli Református Egyh...
  • 2024. április 22., hétfő

    Baráti ölelések, szakmai beszélgetések, keresztyén légkör fogadta a lelkipásztorokat, hittanoktatókat és vallástanárokat a Dunamelléki Katechetikai Tá...
  • 2024. április 21., vasárnap

    Közelebb a teremtett világhoz, közelebb egymáshoz, közelebb az Ige megéléséhez. A Gyökössy Intézet a lelkészeket hívja ki a mindennapok terhei közül. ...
  • 2024. április 18., csütörtök

    Az egyházkerületi konferencia-központok helyzetéről, a Kákicson nyíló ifjúsági házról és az elsőként megválasztott presbiterek közelgő találkozójáról ...
  • 2024. április 17., szerda

    A HolddalaNap zenekar újra hangszőnyeget sző a csendből. Imádságban fogant koncertjükről Gulyás Anna énekessel, dalszerzővel beszélgettünk.
  • 2024. április 16., kedd

    Duráczky Bálint szociológus szerint a tradicionális keretek lebomlása az elköteleződés megerősödését hozhatja egyházunkban.