Nyomtat Elküld Olvasási nézet

2015. február 22.

 

ÜZENET
A Celldömölki Református Egyházközség igehirdető lapja 2015/9.sz.

Lekció: János evangéliuma 4. 16- 42

Textus: „Jézus erre ezt mondta: Jól mondtad, hogy férjed nincs, mert öt férjed volt, és akivel most élsz, nem férjed..." (...) „Jézus ezt mondta nekik (tanítványoknak): Az én eledelem az, hogy teljesítsem annak akaratát, aki elküldött engem, és bevégezzem az ő munkáját." (...) Amikor tehát a samáriaiak Jézushoz értek, kérték őt, hogy maradjon náluk..." (Jn. 4. válogatott versek)

 

Olvastam egy elgondolkoztató megfogalmazást, miszerint az ember -ellentétben az állatokkal- „honnan-hová" lény... Ez elsősorban nem azt jelenti, hogy kontinenseket képes átrepülni (ezt a madarak is tudják...), nem is csak a karriert, hogy sokra vihetjük (amerikai álom...), hanem hogy történeti tudattal megáldott teremtmények vagyunk, egyénileg is lehet életcélunk, elérhetünk egy szellemi, erkölcsi fejlődést, megtehetünk egy lelki utat, eljuthatunk valahonnan valahová, önmagunktól az Istenig...

Ezúttal hús-vér emberi példákon nézzük, honnan hová juthatunk:

Mint a samáriai asszony, lehetünk erkölcstelen, félresikerült életű emberekből Krisztus bizonyságtevői! (Bulváros szalagcím: Ledér asszonyból hittérítő!) Hogyan lett az elfogyasztott férjek számát tekintve Gábor Zsazsával és Esztergályos Cecíliával vetekedő asszonyból, ráadásul egy „félpogány" nőből a világtörténelem első női misszionáriusa?

Egyrészt engedte, hogy Jézus átlássa az életét! Hogy a felszín alá lásson, ahol aztán gyorsan kiderült, hogy nagyon nincsenek rendben a dolgok... Jézus átlát rajtunk, hiába próbáljuk pl. templomos, jó erkölcsű emberi mivoltunkkal eltakarni valódi lényünket... (Egyébként pl. a bulvár is arra szolgál, hogy magunkról eltereljük a figyelmet...)

Másrészt: kereste Istent, volt rá vonatkozó kérdése! Konkrétan, hogy hol lehet Őt megtalálni, a Garizím hegyén vagy Jeruzsálemben?

Harmadrészt: Jézusban találta meg azt, akinek „lélekben és igazságban" adhatjuk át magunkat! Azaz, nem egy vallásban, egy templomban, hanem az én életembe belépő Jézusban, az Ő kegyelmének ajándékaként juthatunk el Istenhez!

Mint a samáriaiak, lehetünk ellenséges, előítéletekkel terhelt népből Krisztust befogadó közösség! Akik „normál esetben" be se fogadják Jézust (Ld. Luk. 9), itt maguk kérik, hogy maradjon náluk! És az első lépés ehhez az asszonynak a hiteles (!) bizonyságtétele volt! (39.v.) Hogy egy közülük való, sőt, egy általuk is lenézett valakiben ekkora változás ment végbe! (Egy lelkész:„a laikus bizonyságtételeket" be kell építeni a liturgiába..!)

Mint a tanítványok, akik mint küldöttek itt éppen tévelyegnek...! Igen, ez egy negatív, de sajnos nagyon is reális, életszerű opció... Hogy nem azt tesszük, ami a küldetésünk lenne... Hogy misszió helyett (ezt teszi majd egy félpogány céda...) kenyérbeszerző körútra mentek... Hogy a kenyér fontosabb... (Luk. 4, 3) Épp most olvasok egy Kanadáról szóló könyvet, amelyben a szerző leírja, hogy a különböző keresztyén felekezetek mennyit jótékonykodnak, hány ingyenkonyhát üzemeltetnek, hányszor vendégelik meg a rászorulókat - pedig nem ez lenne az első számú feladatuk... Igen, amikor az a kérdés, hogy honnan hová tartunk, akkor erre is nagyon figyelnünk kellene, hogy ne lépjünk vissza egy lelki szintről a testi szintre, mert ez az út nem Istenhez vezet...(a tanítványok mentségére legyen mondva, hogy a missziói parancs csak a velük való beszélgetés végén hangzik el... -39.v.)

Mint Jézus, lehetünk mi is éhes-szomjas vándorként is megelégedettek...Akinek az ad örömet, boldogságot, hogy más nála célhoz ér, hogy Őt megtalálja! Olyan szépen fogalmazza meg: „Az én eledelem az, hogy teljesítsem annak akaratát, aki elküldött engem...!" (34.v.) Mintha azt mondaná az egészségéért, komfortérzetéért, életéért aggódó tanítványainak, hogy én azzal lakom jól, ha az éhezők-szomjazók ( a szeretet koldusai...) jól lakhatnak velem, mint élő vízzel (10.v.) és élő kenyérrel (6, 51.v.)!

„Honnan-hová" lények vagyunk... Melyik utat járjuk éppen? A samáriai asszonyét, aki Krisztusért, s az övéiért otthagyta a korsóját, régi életét a kútnál? A samáriaiakét, akik befogadták Jézust? Netán a „kenyérkereső" tanítványokét? Vagy az Atya munkáját bevégző Jézusét, akinek mi is munkatársai lehetünk?

Imádság: Hogy lélekben és igazságban imádhassuk Istent!

Ének: 32. zsoltár, 165., 396.,465. dicséret

 

 

Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél

Látogatók ma: 75, összesen: 513192

  • 2024. április 27., szombat

    Ígéretes akadémiai karriert cserélt a kákicsi lelkészi szolgálatra, majd élete nagy részét az Ormánság néprajzi kincseinek megőrzésére és társadalmi p...
  • 2024. április 25., csütörtök

    Az evangélium dinamikus, egyházi életünk viszont jobbára statikus. Mit tehetünk azért, hogy az életet munkáljuk – mások számára is? Lovas András...
  • 2024. április 25., csütörtök

    A Krisztusban kapott szabadságról gondolkodtak a lelkésznők és lelkésznék a Ráday Házban tartott közelmúltbeli találkozójukon.
  • 2024. április 24., szerda

    Alig több mint tíz év alatt vált néhány fős közösségből templomépítővé a szigetszentmártoni református gyülekezet, amely április 20-án rakta le félkés...
  • 2024. április 22., hétfő

    „Az esperesi szolgálat nem plecsni, nem kitüntetés, hanem lehetőség a szolgálatra.” Beiktatták Kovács Gergely esperest a Budapest-Déli Református Egyh...
  • 2024. április 22., hétfő

    Baráti ölelések, szakmai beszélgetések, keresztyén légkör fogadta a lelkipásztorokat, hittanoktatókat és vallástanárokat a Dunamelléki Katechetikai Tá...
  • 2024. április 21., vasárnap

    Közelebb a teremtett világhoz, közelebb egymáshoz, közelebb az Ige megéléséhez. A Gyökössy Intézet a lelkészeket hívja ki a mindennapok terhei közül. ...
  • 2024. április 18., csütörtök

    Az egyházkerületi konferencia-központok helyzetéről, a Kákicson nyíló ifjúsági házról és az elsőként megválasztott presbiterek közelgő találkozójáról ...
  • 2024. április 17., szerda

    A HolddalaNap zenekar újra hangszőnyeget sző a csendből. Imádságban fogant koncertjükről Gulyás Anna énekessel, dalszerzővel beszélgettünk.
  • 2024. április 16., kedd

    Duráczky Bálint szociológus szerint a tradicionális keretek lebomlása az elköteleződés megerősödését hozhatja egyházunkban.