Elhunyt Zákányi Bálint református lelkipásztor

Temetése 2012. február 18-án, szombaton 13 órakor a Pócsmegyeri Református Temetőben lesz.

Erősségem és énekem az Úr, és Ő lőn nékem szabadulásul.
Zsoltárok könyve 118,14

Szomorú szívvel tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Zákányi Bálint református lelkipásztor 2012. február 6-án, 58 éves korában, váratlanul hazaszólíttatott Mennyei Édesatyja által.

Gyászolják: lányai Borbála és Katalin, fia Bálint Ádám, testvére, közeli és távoli rokonai, szerettei, barátai, ismerősei, és a Református Egyház közössége.

A lelkipásztorok palástos megjelenését kérjük.

A család részére koszorúmegváltásra szánt adományokat az alábbi számlaszámra kérjük eljuttatni: 11773322-00746324

Levélcím: Zákányi Katalin, 6500, Baja, Kölcsey u 106. IV/15.

Megemlékezés Zákányi Bálint református lelkipásztorról

Született 1953. december 5-én, a Somogy megyei Homokszentgyörgyön, több generációs lelkészcsaládban harmadik gyermekként. Édesapja Zákányi József néhai homokszentgyörgyi, hencsei, hedrehelyi és kadarkúti lelkipásztor, édesanyja néhai Gere Eszter Jolán.

Lelkészi tanulmányait 1971-ben kezdte a Budapesti Református Teológiai Akadémián. 1977-ben szentelték lelkésszé. Exmisszusként az Újpest-Újvárosi Egyházközségben, segédlelkészként Tahitótfaluban szolgált.

Megválasztott lelkipásztorként először Szigetmonostoron, majd Szeremlén végzett lelkészi szolgálatot. Kisegítő beosztott lelkészként a Rákospalota-Újvárosi Egyházközségben, és a Pócsmegyer-Leányfalui Társegyházközségben szolgált.  Utolsó szolgálati helye a Botykapeterdi Társegyházközség volt.

Egyházzenei tevékenységét Dr. Csomasz-Tóth Kálmán teológiai professzor szellemi irányításával kezdte. Első kórusműveit az általa alapított Vox Kamarakórus adta elő. Lelkipásztori szolgálatban nagy hangsúlyt fektetett a gyülekezeti éneklésre. Szolgálati helyein gyülekezeti kórusokat alapított: Szeremlén, Rákospalotán, és a Szentendrei-szigeten.  Kórusainak tíz kórusművet komponált. Tíz Kórusmű címmel a Sziget-Hangja kórus 2011 nyarán CD felvételt készített.

1982-től harminc éven át szervezett Egyházzenei Gitártanfolyamot, melynek célja a hangszeres képzés mellett a minőségi ifjúsági éneklés terjesztése volt.  A tanfolyam használatára írta meg az Egyházzenei Gitáriskolát.

A református zsoltáréneklő versenyek állandó zsűritagja volt.  Feladatának érezte az egyházi zeneanyanyelvi nevelést. Ezzel a szándékkal írták meg Gattyán Ilonával és Dr. Kálmán Lajossal a Minden forrásaim Tebenned vannak című tankönyvet. Hangzóanyagként ehhez kapcsolódik a Megemlítém hegedűmet című CD.

Zákányi Bálint egyházzenei munkásságáról barátai, zenésztársai, volt kórusainak tagjai emlékkoncerten kívánnak  megemlékezni.

Portálunk egy korábbi írásával emlékezik:

Zákányi Bálint:
"NE VITATKOZZ - DOLGOZZ!"