Lelkészbeiktatás Nyírmeggyesen

Beiktatták Pótor László lelkészt a Nyírmeggyesi Református Egyházközségbe 2012. május 13-án  lelkészi szolgálatra. Az alkalmon Bölcskei Gusztáv, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke szolgált, a beiktatás szolgálatát pedig Gaál Sándor a Nyírségi Református Egyházmegye esperese végezte.

„Okos Istentiszteletként szánjátok oda testeteket élő és szent áldozatul, amely tetszik az Istennek… „ (Róm 12, 1-2) Ezzel az Igével kezdte prédikációját Dr. Bölcskei Gusztáv a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke Nyírmeggyesen – több mint 500 fős vendégsereg, köztük 60 lelkész előtt -, aki Pótor László református lelkész beiktatása alkalmából vállalta szolgálatát. Jézus egész megjelenése ebben a világban a testté lett Ige, aki itt járt itt lakozott közöttünk – folytatta Igehirdetését. Nem más, mint Istennek utánozhatatlan, hatalmas kérése: vegyétek már észre, hogy itt vagyok! Vegyétek már észre, hogy közöttetek van az Istennek országa! Vegyétek már észre, hogy ha rám hallgattok, ha meghalljátok azt, amit én mondok, akkor életetek lesz! Hiszem, hogy mindenütt, ahol az evangélium hirdettetik, közöttetek is nyírmeggyesi reformátusok között az evangéliumnak azért volt és van ereje, amely ki tud zendülni ennek a templomnak a falai közül, tehát akik hirdették itt Istennek Igéjét, ők értették és tudták ezt. Az okos Istentisztelet pedig olyan, amely ráhangolódik az Isten logikájára. Tudnunk és hinnünk kell, hogy más az Isten logikája, mint a miénk. Ez világ a számoknak, a nagyságnak a bűvöletében él. Ennek ellenére Isten azt tartja fontosnak, ahol ketten vagy hárman összegyűlnek az én nevemben, ott vagyok közöttük” (Mt 18,20) Milyen csodálatos: megjelenik ebben a világnak az Isten logikájának a testté lett alakja. Az Isten logikája mindenekfelett! Azért vagytok keresztyének, azért kaptátok Krisztustól a neveteket, hogy azt a logikát, amely Őbenne megjelent, amelyik nem igazságot akart osztani, hanem megmenteni és megszabadítani, felemelni és befogadni, átölelni és felöltöztetni, kenyeret adni és üdvösséget. Ha rá tud hangolódni egy lelkipásztor, egy gyülekezet az Isten logikájára, akkor ott csodák történnek. Logikusnak tűnik, hogy Pótor Lászlóból lelkész lett, hiszen lelkész volt az édesapja, lelkészek a testvérei. Az hogy belőle lelkész lett az nem ez a logika. Ehhez kellett az, hogy akik ismerik, azok tudják, az ő élete nem ezt a logikát sugározza. Hanem azt, amely Krisztusban megjelent. Amely felülírja az emberi bölcselkedést, okoskodást, és így lesz okos Istentiszteletté az ő élete, bizonyságtétele, lelkipásztori szolgálata. Az okos Istentisztelet az az áldozat, mely tudja, hogy nem a világhoz kell igazodnia. Krisztus követése hihetetlen nagy igazodás. Igazodás Őhozzá! Krisztushoz igazodás hatalmas lehetőség, ugyanakkor hatalmas felelősség is. Csak így lehet bátorságot venni, hogy valaki meg tudja mondani mi az Isten akarata. Isten szava ma azt kéri, hogy tudjunk megújulni, önmagunkat Istennek tetsző áldozatul odaadni. Istennek az az áldozat tetszik, amelyben benne van az ember egésze testestül-lelkestül. Végül az áldáskívánás Pótor László lelkipásztor felé és a gyülekezet számára, hogy magasztalhassátok tökéletes Atyátokat, aki az Ő Fiában kéréssé lett. Ne kérjen hiába sohasem ezen a szószéken elhangzott Ige, ne kérjen hiába, amikor arra vár választ, vajon kihez akarunk igazodni. Igazodnunk csak az Úr Istenhez érdemes és szabad. Így szentelje, áldja és erősítse az Örökkévaló Isten az életeteket, hogy lehessen sokáig sok okos Istentisztelet ebben a gyülekezetben az Irgalmas Isten munkája szerint. „Hirdesd az igét, állj vele elő, alkalmatos és alkalmatlan időben…” (2Tim 4,2) - szólt a beiktatási Ige Dr. Gaál Sándortól a Nyírségi Református Egyházmegye esperesétől. Légy hűséges pásztora és gondviselője továbbra is ennek a gyülekezetnek—mondta, majd ünnepélyesen átadta a Nyírmeggyesi Református Egyházközség templomának kulcsát, a gyülekezet bélyegzőt és a Bibliát. Pótor László gyülekezetünk immár beiktatott lelkésze kiemelte bizonyságtételében: Jézus Krisztus mondja: „Ha valaki nekem szolgál, engem kövessen; és ahol én vagyok, ott lesz az én szolgám is; és ha valaki nekem szolgál, azt megbecsüli az Atya.” (Jn 12,24-26) Jézus szolgálatában alázat és önzetlen szeretet van. Ennek a szolgálnak az eredménye az új élet. Jézus elfogad, s alkalmassá tesz ma is a Neki való szolgálatra. Az ilyen Krisztuskövető ember élete minden területén Jézust fogja képviselni. Megbecsül Istenünk itt a földön: Nem vagyok egyedül, törődik velem az Isten, van gondviselőm. Isten Országában: biztonságban vagyok, örökké Jézussal lehetek! Akinek az életében valóság lett: „Már szolgád lettem Jézusom…..” – az vallja: jutalom, hogy tehetem. Nekem jutalom, hogy Jézusnak szolgálhatok. A lelkészek áldásmondása után a nyírmeggyesi gyülekezet nevében Szondi Tibor gondnok mondott Igei köszöntőt és adta át az egyházközség szívbéli ajándékát. A helyi polgármester és az általános iskola igazgatója rövid gondolatokkal fejezték ki hálaadásukat. A hálaadó alkalom és az arra való készülés újraszervezte a nyírmeggyesi reformárus énekkart, mely hangja és énekei már-már a mennyei kórus hangulatát idézték. A gyülekezet újra megmutatta, hogy mind anyagilag, mind fizikálisan, mind pedig szervezésben kész összezárni és a cél érdekében mindent megtenni. A hálaadó alkalom lebonyolítása, megszervezése és az alkalom utáni szeretetvendégség nagy összefogást igényelt, melyben jól vizsgázott a közösségünk. Hálatelt szívvel írom le, hogy közösségformáló ereje volt ennek az alkalomnak. Sokan mondjuk: „Soli Deo Gloria!” – Egyedül Istené a Dicsőség!

Balkánszky Viktor presbiter

Csatolt állományok