Protestáns hét Budafokon

Protestáns hetet tartanak a budafoki gyülekezetben, a programsorozat pünkösd vasárnapján szabadtéri istentisztelettel zárul. A budafoki reformátusok és evangélikusok ötletét az adta, hogy 1899 tavaszán tartották az első protestáns istentiszteletet Budafokon – mondta Lakatos Enikő budafoki református beosztott lelkipásztor. Erre az alkalomra emlékezve és a reformáció 2017-es évfordulójára készülve hívják az érdeklődőket a hét további programjaira, köztük a pünkösdi virrasztás imaközösségére is.

Evangelizáció, bibliakiállítás, konferencia és hangverseny is helyet kapott a budafoki protestánsok rendezvénysorozatán. Május 14-én, szombaton este a pünkösdi virrasztás imaközössége, közös énekei, olvasmányai segíthetnek átgondolni, átélni a pünkösdöt.
– Az volt a célunk, hogy a protestáns hét programjaival megszólítsuk a budafokiakat, függetlenül attól, hogy járnak-e templomba vagy sem. Igyekeztünk könnyed és komolyabb programokat is kínálni. Vasárnap színvonalas csembalókoncertet adott a budafoki gyülekezet egykori kántora, Borsányi Márton, aki ma már Svájcban él, tanulmányai mellett több bázeli templomban is orgonál, szólóhangversenyeket ad, valamint különböző együttesek tagjaként koncertezik Európa-szerte. A református templomban nyílt bibliakiállítást a hét bármely napján megnézhetik az érdeklődők. Valódi gyöngyszemeket láthatnak a tárlókban, az első magyar nyelvű bibliákat és réges-régi énekeskönyveket.

A budafoki evangélikus templomban az evangélizációkon Szeverényi János, az evangélikus egyház missziói lelkésze, Hajdú Bálint Kadosa, pestszentimrei református lelkipásztor, valamint Hajdú Zoltán Levente szóládi református lelkipásztor szolgált. Péntek este hat órakor rendezik a „Hasonlóságaink és különbözőségeink" című konferenciát az evangélikus templomban, ahol Pásztori István professzor, a kolozsvári teológia rektorhelyettese, valamint Hafenscher Károly, az evangélikus egyház zsinatának lelkészi elnöke hívja közös gondolkodásra a hallgatóságot. A két egyetemi tanár a református és az evangélikus vallásról tart tudományos előadást.

A hétvégére tartogattak egy könnyedebb programot a családok számára – mondta Lakatos Enikő. – Szombaton délelőtt elsősorban a gyerekekre és a családokra fókuszálunk. Szellemi és fizikai játékokkal egyaránt készülünk. Lesz kvízjáték, különleges gyümölcsnyárs-készítés, ahol a Lélek gyümölcseit tűzdeljük fel. Mivel Budafokon az első protestáns (református, evangélikus) istentiszteletet 1899 májusában tartották, ezért a családi futóversenyen pontosan 1899 métert kell teljesíteni. A gyülekezeti udvarból indulunk, majd lefutunk a Duna-partra és vissza a templomhoz. A budafoki iskola önkéntesei és hittanosai állnak majd sorfalat a vállalkozó kedvű futóknak.

A vasárnap különlegessége, egyben a hét záróeseménye a szabadtéri protestáns istentisztelet lesz, amelyen Nagy Péter református és Hokker Zsolt evangélikus lelkész szolgál, valamint a Musical Witchcraft zenél. A reformátusok és evangélikusok közösen úrvacsoráznak, ezt követően szeretetvendégséget tartanak. Lakatos Enikő lelkipásztor úgy fogalmazott, szeretnének mindenkit befogadni maguk közé, így azoknak, akik nem vesznek úrvacsorát, külön asztalt terítenek kaláccsal és vízzel.