A presbitérium lelki közösség is

Kegyességünk, imaéletünk mindig fejleszthető – helyezi szívünkre Bor Imre, aki szeretettel hív mindenkit Balatonszárszóra, a Magyar Református Presbiteri Szövetség őszi lelki hétvégéjére.

Lelkiség a presbitériumban” címmel rendezi meg idei őszi hétvégi konferenciáját a Magyar Református Presbiteri Szövetség. A 2022. november 11-13. között. péntektől vasárnapig, Balatonszárszón, az SDG Konferencia Központban (8624 Balatonszárszó, Csárda utca 41.) sorra kerülő rendezvény új kezdeményezés a szervezet életében, amelynek hátteréről és céljáról Bor Imre dunamelléki presbiteri főjegyző, a Magyar Református Presbiteri Szövetség elnöke mesélt nekünk.

„A Presbiteri Szövetség új elnöksége a tavaly elhatározott megújulási programjának részeként kereste azokat a témákat, azokat az ügyeket, amelyekkel a következő hat évben foglalkozni szeretne. És az egyik ilyen téma arra kíván reagálni, hogy a presbitériumok nem mindegyike rendszeresen imádkozó lelki közösség is egyben” – magyarázta Bor Imre. A Presbiteri Szövetség ezért elhatározta, hogy amíg tavasszal a berekfürdői konferenciáján a misszió lesz a vezérfonal és fő téma a következő öt esztendőben, addig az őszi konferencián, Balatonszárszón pedig az egyéni kegyesség fejlesztésére, az imaéletben való növekedésre teremtenek lehetőséget a presbiter testvérek számára.

„A presbitérium feladata a gyülekezet vezetése, és akkor tölti be ezt a hivatást, hogyha a gyülekezet működéséhez és a lelki, anyagi, létszámbeli növekedéséhez szükséges döntéseket jó időben és a közösség támogatásával hozza meg. Mindehhez alapvető a presbitérium Krisztusban járása, alapvető, hogy a presbitérium lelki közösség is legyen, ne csak hétköznapi döntéshozó fórum. Ahhoz, hogy ne csak létszámról és anyagiakról szóljon a presbitérium élete, hanem a gyülekezet lelki növekedését is szolgálja, a presbitérium saját lelki közösségének és a tagjainak egyenként is gyarapodnia kell a kegyességben.”

Hogy melyik presbitérium hol tart ebben a folyamatban, az tapasztalatai alapján gyülekezetenként változó, és szinte mindenre találni példát. Vannak presbitériumok, amelyekre egyáltalán nem jellemző az imaközösség, mert a tagjai számára nem magától értetődő, hogy ez nemcsak a lelkész dolga, míg máshol, mások élen járnak ebben. „Fontos kiemelni, hogy nemcsak presbiterként, de egyháztagként is egyéni kegyességünk része kellene, hogy legyen a napi igeolvasás, a rendszeres imádság. Természetesen az egyéni kegyesség emberi mércével nem mérhető, nem is a mi feladatunk ezt méricskélni, ugyanakkor az is biztos, hogy kegyességünk, imaéletünk mindig fejleszthető. Nincs olyan, hogy valakinek nincs már lehetősége a lelki növekedésre.”

Az idei szárszói hétvégéről elmondta: azt szerették volna, hogy az egyéni kegyesség teológiai megalapozása mellett annak gyakorlati oldalát is meg lehessen élni. „Az elméleti alapok ismertetésére Szabóné László Lillát kértük fel, akinek fontos kutatási területe ez, és aki a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karán oktat is a témában. Az előadás után az elhangzottakat kiscsoportos beszélgetések során lehet feldolgozni. Több programpont is a lelki növekedést célozza meg, így például lesz imasétára is lehetőség. Az egész péntektől vasárnapig terjedő időszakot csendességben, szilenciumban, elmélyülésben töltött időként szeretnénk megélni a testvérekkel közösségben.”

Ebbe a közös csendességbe várnak mindenkit szeretettel, tartson az illető bárhol is a kegyesség útján. „Én annak örülnék a legjobban, ha a két nap végére mindazok, akik ott voltak, azzal mennének haza, hogy valóban tudtak növekedni egyéni kegyességünkben, és megélték annak valóságát, hogy valóban vannak lehetőségeik arra, hogy otthon, a saját presbitériumban lelki közösségként is gyarapodhassanak. És annak is örülnék, hogyha hazatárve azt mondanák azoknak a presbitertársaiknak, akik nem voltak ott, hogy jövőre jöjjenek ők is, mert érdemes.”

PÉNTEK:
16:00 - 17:30 Érkezés
18:00 - 18:45 Vacsora
19:00 - 19:45 Az enyingi Tinódi Általános Iskola zenekarának koncertje
19:45 - 20:00 Presbiteri bizonyságtétel
20:00 - 20:30 Esti áhítat: igét hirdet Iván Géza enyingi lelkipásztor
20:30 - 22:00 Beszélgetős szabadprogram

SZOMBAT:
08:00 - 08:45 Reggeli
09:00 - 10:30 Előadás: „Lelkiség a presbitériumban” (Szabóné dr. László Lilla, lelkipásztor)
10:30 - 11:00 Szünet
11:00 - 12:30 Az előadás kiscsoportos feldolgozása
12:30 - 13:15 Ebéd
13:15 - 15:00 Szabadfoglalkozás
15:00 - 17:00 Pódiumbeszélgetés „Presbitereink lelkisége”
17:00 - 18:00 Szünet
18:00 - 18:45 Vacsora
19:00 - 20:30 Esti áhítat, előadás: igét hirdet Győri-Daniné Tóth Anett balatonszabadi lelkipásztor

VASÁRNAP:
08:00 - 08:45 Reggeli
08:00 - 10:15 Imaséta
10:30 - 12:00 Úrvacsorás istentisztelet: igét hirdet Hajdú Zoltán Levente szóládi lelkipásztor
12:30 - 13:15 Ebéd
13:15 -            Elutazás

Részvételi díj: 25.000 Ft (ellátás: 24.000 Ft/2 éj; idegenforgalmi adó: 1.000 Ft/2 éj)
Az MRPSZ tagoknak 50%-os kedvezmény jár a részvételi díjból. A helyszínen készpénzben vagy SZÉP-kártyával lehet fizetni, előzetesen pedig utalással a Szövetség bankszámlájára:
OTP Bank 11705008-20416641-00000000

JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐ: 2022. október 28.

Helyszín: SDG Konferencia-központ (8624 Balatonszárszó, Csárda utca 41.)

Jelentkezés: https://mrph.presbiteriszovetseg.hu/?2022_oszi_konferencia

A Magyarországi Református Presbiteri Szövetség számít a testvérek részvételére, hogy aktuális ügyeikről gondolkodhassanak és egymás hite által épülhessenek.

Képek: Füle Tamás, SDG Konferencia Központ